Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Igrzyska lekkoatletów. T.2 Paryż 1900

Grinberg Daniel, Parczewski Adam

Igrzyska lekkoatletów. T.2 Paryż 1900

7.0

(8 ocen) wspólnie z

28,18

 

Publikacja jest fascynującą opowieścią o lekkoatletyce na igrzyskach olimpijskich. Stanowi doskonałe połączenie historii sportu olimpijskiego, statystyki lekkoatletycznej na najwyższym poziomie, dziennikarskich ciekawostek i anegdot wszystko scalone pasją i wrażliwością autorów. Poważnym rywalem materiału faktograficznego jest strona wizualna, z prezentacją mało znanych, często bardzo unikalnych zdjęć, znaczków, z efektami rysunkowymi itp. Inspirujące są także wstawki dotyczące problemów przygotowań (treningu), przed mistrzostwami i charakterystyki morfologiczno-funkcjonalnej wybranych zawodników. Ten problem poruszany jest w podobnych opracowaniach bardzo rzadko, choć jest bardzo ważny dla pełnej prezentacji ewolucji zmian w obszarze szeroko pojętego treningu lekkoatletycznego. Igrzyska lekkoatletów są bogato ilustrowanym, niezwykłym
dziełem, przewyższającym pod wielu względami wszystkie inne istniejące dotychczas na rynku międzynarodowym publikacje, takie jak m.in. Die Geschichte der Olympischen Leichtathletik (1896-1984) autorstwa Ekkeharda zur Megede, która kończy się na roku 1980. Lektura książki stanowi
emocjonującą podróżą w czasie do początków olimpizmu oraz kształtowania się profesjonalnego sportu.


Tom drugi "Igrzysk lekkoatletów" skupiony jest na paryskiej Wystawie Światowej (Exposition 1900) i towarzyszących jej drugich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Poza szczegółowymi wynikami oraz przebiegiem poszczególnych konkurencji poznajemy czołowych lekkoatletów tej epoki, atmosferę Paryża fin-de-siecl oraz upartą walkę barona de Coubertin o szacunek dla sportu. Podobnie jak w tomie pierwszym autorzy szeroko wykorzystują prasę, zachowane źródła i wielojęzyczną literaturę przedmiotu.
Autorami książki są Daniel Grinberg oraz Adam Parczewski. To obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów igrzysk olimpijskich oraz lekkiej atletyki.

Fundacja na Rzecz Historii Polskiego Sportu
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-942-4704-1

Liczba stron: 256

Format: 235x165mm

Cena detaliczna: 51,00 zł

Rok wydania: 2019

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...