Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Imperializm kapitalistyczny we współczesnych ujęciach teoretycznych

Filip Ilkowski

Imperializm kapitalistyczny we współczesnych ujęciach teoretycznych

44,80

 

Dr Filip Ilkowski, charakteryzując współczesne teorie imperializmu, podjął się zadania o szczególnym pożytku poznawczym, a zarazem edukacyjnym. Dokonał interpretacji wyróżnionych przez siebie koncepcji, osadzonych - co ważne - w określonym kontekście historycznym i geograficzno - cywilizacyjnym. Porównał je według konsekwentnie zastosowanego klucza, ukazując nie tylko specyfikę i niepowtarzalność każdej z nich, ale też wątki tworzące wspólny mianownik, sprzyjające obiektywizacji takich badań. W ten sposób niejako budzi ze snu tych uczonych oraz czytelników z ambicjami intelektualnymi, którzy ulegli obiegowym opiniom, stereotypom lub naciskowi swoistej "poprawności politycznej" i uznali sam termin "imperializm" po prostu za określenie anachroniczne albo za epitet bądź ideologiczny, bądź potoczny, albo też za określenie adekwatne jedynie do imperialnych form ekspansji terytorialnej. Analiza omawianych współczesnych koncepcji ukazuje to pojęcie w innej perspektywie, przede wszystkim przywraca do obiegu naukowego ustrojowy kontekst terminu. Z jednej strony termin "imperializm" może odnosić się do różnych epok i ustrojów (lecz nie tylko do kolonialnej lub parakolonialnej polityki podbojów i aneksji!), z drugiej strony reagowanie konsternacją na związek wyrazów "kapitalizm" i "imperializm" jest zachowaniem strusim, ucieczką przed poważnym wyzwaniem poznawczym.

Prof. dr hab. Mirosław Karwat

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9122-8

Liczba stron: 450

Format: 16.0x22.0cm

Cena detaliczna: 44,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...