Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Integracja regionalna w Afryce Aspekty gospodarcze i finansowe

Mitręga-Niestrój Krystyna, Puszer Blandyna, Szewczyk Łukasz

Integracja regionalna w Afryce Aspekty gospodarcze i finansowe

48,00

 

Dzisiejsza Afryka to kontynent wyzwań i nadziei, obszar o wyjątkowym potencjale wzrostu, wspieranym przez bogactwo zasobów naturalnych i dużą liczbę młodych osób w szybko rosnącej populacji liczącej ponad 1 mld ludzi. Afryki nie można już dzisiaj postrzegać jedynie jako regionu zmagającego się z problemami m.in. niedorozwoju gospodarczego, mało zróżnicowanych struktur krajowych gospodarek, uzależnienia wzrostu gospodarczego od cen surowców naturalnych, ubóstwa, głodu, analfabetyzmu, epidemii chorób, korupcji, niestabilności politycznej, międzypaństwowych i etnicznych konfliktów czy kwestii nieprzestrzegania zasad demokracji, praworządności oraz poszanowania praw człowieka. Kluczowa dla zapewnienia silnych podstaw przyszłego wzrostu gospodarczego, jak również dla przeciwdziałania istniejącym słabościom oraz zagrożeniom występującym powszechnie na kontynencie afrykańskim wydaje się być integracja regionalna.
Głównym celem opracowania jest pokazanie stanu obecnego oraz perspektywy integracji regionalnej w Afryce, przybliżając jej wybrane aspekty gospodarcze i finansowe, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania regionalnych wspólnot gospodarczych (regional economic communities) - zwłaszcza tych uznawanych przez Unię Afrykańską. Procesy integracyjne przebiegające od wielu lat na kontynencie afrykańskim obejmują nie tylko działania mające na celu utworzenie unii celnych w ramach poszczególnych ugrupowań regionalnych, gdyż cele są bardzo ambitne i przewidują ustanowienie wspólnego rynku, który wiąże się ze swobodą przepływu towarów, usług, osób i kapitału, a w dalszej perspektywie również wprowadzenie unii monetarnej z panafrykańskim bankiem centralnym oraz być może nawet zapoczątkowanie kontynentalnej unii gospodarczej i walutowej.
Aktualne i ważne treści podejmowane w niniejszej publikacji sprawiają, że może być ona adresowana do szerokiego kręgu odbiorców: zarówno słuchaczy różnych kierunków i specjalności studiów w zakresie nauk społecznych, ale także do praktyków życia gospodarczego zainteresowanych państwami Afryki.

CeDeWu
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-810-2109-8

Liczba stron: 209

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 48,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...