Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Interdyscyplinarne znaczenie neuronauk

Józef Bremer

Interdyscyplinarne znaczenie neuronauk

29,25

 

Recenzowana książka jest nowatorskim i syntetycznym przedstawieniem wpływu badań nad ludzkim mózgiem na rozumienie takich zjawisk, jak doświadczenie religijne, decyzje ekonomiczne, rozpoznawanie wartości estetycznych, zdolność do uczuć i działań moralnych, wpływ reklamy na nasze zachowania oraz procesy rozpoznawania czy uznawania prawdy. Autor w każdym z rozdziałów, poświęconych osobnej dziedzinie (religii, etyce, estetyce, ekonomii itp.), ukazuje szczegółowo dotychczasowe badania neuronaukowców w danym zakresie, starając się ocenić ich poznawczą wartość. Dzięki takiej konstrukcji książki otrzymujemy wielostronny obraz obecnego stanu neuronauk, zarówno w zakresie stosowanych na ich gruncie metodologii, jak też ich poznawczych ambicji i spodziewanych rezultatów w przyszłości. [...]

Książka ma z jednej strony charakter syntetycznego przewodnika, informując o najważniejszych osiągnięciach neuronauk, a z drugiej - jest rzetelną i wieloaspektową analizą poznawczych ograniczeń zastosowania badań nad mózgiem w zakresie szeroko pojętej humanistyki (a także teologii). Autor przekonująco argumentuje, że badania nad ludzkim mózgiem (chociaż są dalekie od kompletności) dostarczają olbrzymiej wiedzy na temat fizycznych podstaw (fizycznych korelatów) takich zachowań, jak modlitwa, akty altruizmu, poczucia winy czy współczucia dla innych, lęki związane z ryzykiem w zakresie decyzji finansowych czy uległość wobec reklam, które są wprost adresowane do naszych mózgów, pozostając niemal całkowicie poza kontrolą naszej świadomości i woli. [...]

Książka ta jest nie tylko znakomitym wprowadzeniem do neuronauki, lecz także rzetelnym podsumowaniem jej dotychczasowych osiągnięć, a także trafną oceną jej zalet i ograniczeń.
Z recenzji prof. dra hab. Ireneusza Ziemińskiego

WAM
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-277-1166-3

Liczba stron: 234

Format: 155x235mm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...