Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Istnienie wartość twórczość Prace dedykowane Profesorowi Władysławowi Stróżewskiemu z okazji 80. rocznicy urodzin

Istnienie wartość twórczość Prace dedykowane Profesorowi Władysławowi Stróżewskiemu z okazji 80. rocznicy urodzin

69,00

 

Jubileusz 80. urodzin Profesora Władysława Stróżewskiego był okazją do uczczenia jego dorobku naukowego oraz zasług dla uprawiania, nauczania i wychowywania do filozofii. Trudno w zwięzłych słowach opisać działalność kogoś, kto jest tak wybitnym uczonym i kto zasłużył na miano Mistrza kształtującego pokolenia uczniów. Najwłaściwszym zachowaniem w tak szczególnym momencie wydaje się po prostu pofilozofowanie u boku Jubilata.

Akademia Ignatianum w Krakowie, na której Profesor wykłada, zorganizowała konferencję naukową poświęconą jego twórczości. Jubileuszowo-naukowe spotkanie zatytułowano Istnienie – Wartość – Twórczość. Jak stwierdza sam Autor, w swej działalności zwracał uwagę na problemy zawarte w powyższych terminach. W jednym ze swych dzieł napisał na czym polega powołanie filozofa-metafizyka: „Metafizyka ma prawo, a może i nawet obowiązek, zająć się tymi przeświadczeniami, które dotyczą spraw najbardziej fundamentalnych: całości rzeczywistości, bytu i bycia, niebytu, nicości, istnienia i sposobów istnienia, sensu świata i życia, dobra i zła” (Logos, wartość, miłość, Kraków 2013). Życie i dorobek naukowy Profesora Władysława Stróżewskiego pozwalają stwierdzić, że był on wierny temu powołaniu i sprostał wyzwaniom metafizyki jak mało kto w świecie akademickim. Książka Istnienie – Wartość – Twórczość jest zbiorem okolicznościowych artykułów, które już to wprost, już to pośrednio nawiązują do bogatego dorobku mądrościowej refleksji Profesora Władysława Stróżewskiego.

WAM
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2018-12-11

ISBN: 978-83-277-1207-3

Liczba stron: 348

Format: 16.0x24.0cm

Cena detaliczna: 69,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...