Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jądro ciemności

Joseph Conrad

Jądro ciemności

10,41

 

Powieść Josepha Conrada Jądro ciemności należy do kanonu literatury angielskiej i światowej.
Utwór jest w dużej mierze inspirowany osobistymi doświadczeniami i wrażeniami autora z podróży do belgijskiego Kongo w czasach głębokiego kolonializmu u schyłku dziewiętnastego wieku.
Narratorem i bohaterem powieści jest Charles Marlow, kapitan statku parowego przewożącego na rzece Kongo kość słoniową i inne cenione towary afrykańskie. Marlow otrzymuje misję dotarcia do stacji handlowej w głębi dżungli, prowadzonej przez wyjątkowo sprawnego agenta handlowego Kurtza. Po wielu trudach podróży, która obnaża okrutną rzeczywistość kolonialną, Marlow dociera do bazy Kurtza. Handlarz jest zupełnie zmieniony psychicznie, wydaje się, że otaczająca go przyroda uwolniła w nim najgorsze instynkty. Stał się kimś w rodzaju guru dla tubylców i grupy białych wielbicieli, z którymi urządza szaleńcze ceremonie i nad którymi sprawuje despotyczne rządy. Jednak Kurtz jest ciężko chory, co pozwala Marlowowi wywieść go podstępnie na swoim statku. Droga powrotna stanie się okazją do długich rozmów o niezrealizowanych planach Kurtza i o namiętnościach duszy stojących u korzeni snów o potędze i sławie. Jądro ciemności stało się inspiracją dla wielu twórców i artystów. Najbardziej znanym dziełem jest adaptacją filmowa Francisa Forda Coppoli z 1979 roku Czas Apokalipsy, w którym akcja została przeniesiona z dziewiętnastowiecznej Afryki w czasy wojny w Wietnamie.

Lektura dla szkół średnich

Siedmioróg
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-827-9837-1

Liczba stron: 110

Format: 14.3x20.5cm

Cena detaliczna: 19,99 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...