Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jan Chilicki  Biografia wojenna 1939-1944 Zakroczym Pomiechówek. Stutthof.

Janusz Chilicki

Jan Chilicki Biografia wojenna 1939-1944 Zakroczym Pomiechówek. Stutthof.

38,00

 

Jan Chilicki pseudonim „Olek”, przedwojenny pocztowiec podczas II Wojny Światowej był Komendantem Placówki AK Zakroczym, kierował również Referatem Wywiadu. Był więźniem obozów w Pomiechówku i Stutthofie.
Książka w warstwie historycznej pokazuje nowe fakty z działalności konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej i Armii Krajowej z terenów Zakroczymia, Modlina i okolic. Ujawnienie dotychczas nieopracowanych materiałów archiwalnych, które wytworzyła niemiecka Tajna Policja Państwowa pozwoliło dodatkowo udokumentować wysiłek zbrojny i organizacyjny Polskiego Państwa Podziemnego, oraz pokazać poświęcenie Polaków dla Ojczyzny.
Autor opisuje represje jakim poddawani byli zwykli ludzie na terenach wcielonych do III Rzeszy, a także los więźniów z Obozu Karno-Śledczego w Pomiechówku podlegającego placówce Gestapo z Nowego Dworu Mazowieckiego. W publikacji znajdziemy również charakterystykę niemieckich Sądów Doraźnych.
Obóz Koncentracyjny Stutthof pokazany jest w książce jako miejsce eksterminacji dziesiątek tysięcy ludzi, w tym członków ruchu oporu, żołnierzy Armii Krajowej. Stutthof jest również miejscem śmierci bohatera książki, Jana Chilickiego zamordowanego w komorze gazowej.
W publikacji tej znajduje się bogaty materiał ikonograficzny złożony z dokumentów i fotografii pochodzących m.in. z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Stutthof oraz archiwum rodziny Chilickich.

Chilicki Janusz
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-934-2384-2

Liczba stron: 120

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 38,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...