Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jerzy Liebert

Stefan Misiniec

Jerzy Liebert

29,00

 

Jerzy Liebert (1904–1931) - wybitny polski poeta religijny. O jego przeżyciach duchowych możemy mówić na podstawie bogatego – jak na młody wiek – dorobku literackiego. Szczególnym świadectwem są wiersze, obrazujące drama­t zmagań poety o obecność wiary w swoim życiu. Sprawę tę traktował bardzo poważnie. Poszukiwanie odpowiedzi na py­tania o sens istnienia, o kształt relacji z Bogiem pojawia się zwykle jako problem zasadni­czy w każdym pokoleniu młodych ludzi. Stąd ponadczasowa wartość poezji Lieberta, podejmującego próbę jego rozwiązania.

Niezastąpionym przyjacielem i powiernikiem Jerzego była Agnieszka (Bronisława) Wajngold, szukająca – podobnie jak on – swojej drogi do Chrystusa. Adresatka listów Lieberta, uznanych za jeden z najznakomitszych zbiorów epistolograficznych. Odnalazła ją w powołaniu zakonnym.

Poezję Lieberta, od strony artystycznej – nad wiek dojrzałą, wyróżnia franciszkańska prostota i przej­rzystość. Wrażliwym piórem ar­tysty, przekazuje delikatne odcienie uczuć i myśli, zarówno w wierszach jak też w listach do Agnieszki. Świadectwem dojrzałości artystycznej jego poezji jest m.in. muzyczność wierszy, znakomicie zsynchronizowana z ich treścią.

Petrus
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-0317-0

Liczba stron: 266

Format: 130x190mm

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...