Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jerzy Zubrzycki wielki Polak i Australijczyk

Bond John, Williams John Hartwell

Jerzy Zubrzycki wielki Polak i Australijczyk

6.0

(1 ocena) wspólnie z

35,00

 

Profesor Jerzy Zubrzycki (1920-2009) urodził się w Polsce, w czasach II wojny światowej służył z wyróżnieniem w Wojsku Polskim, był żołnierzem Armii Krajowej i członkiem słynnej brytyjskiej Special Operations Executive, współorganizował operację transportu z okupowanej Polski do Londynu niemieckiej rakiety V2 oraz zrzuty broni dla powstańców w czasie powstania warszawskiego. Pod koniec wojny udało mu się, w niezwykłych okolicznościach, odnaleźć wśród polskich uchodźców swoją młodzieńczą miłość, Aleksandrę, deportowaną do Kazachstanu. Po wojnie ukończył socjologię w London School of Economics, następnie przyjął posadę wykładowcy na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, gdzie w 1970 r. otrzymał tytuł profesora socjologii. Mieszkając w Australii, większą część życia poświęcił opracowywaniu polityki rządowej, która w najlepszy sposób odpowiadałaby coraz większej różnorodności etnicznej kontynentu- polityki realizowanej przez rządy niezależnie od ich politycznej proweniencji. Za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz orderem Australii. W czasach, gdy ocieplenie klimatu i konflikty zbrojne zmuszają miliony ludzi do migracji, warto wczytać się w myśli i działanie polskiego naukowca, dzięki któremu ludzie z różnych kultur mogli żyć w harmonii.

Neriton
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-754-3405-7

Tytuł oryginalny: The promise of diversity

Liczba stron: 247

Format: 149x221mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...