Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

John Wayne Retrospektywa

Timothy Knight

John Wayne Retrospektywa

7.3

(7 ocen) wspólnie z

14,99

 

Podobno John Wayne nienawidził koni. Nie odsłużył również ani jednego dnia w wojsku. A jednak ten syn aptekarza z Iowy, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Marion Michael Morrison, w powszechnej opinii uosabiał dwa najbardziej trwałe archetypy amerykańskiej kultury popularnej: kowboja i bohatera wojennego. Nawet dziś, ponad trzydzieści lat po śmierci aktora, jego postać rzuca długi cień nie tylko na przemysł filmowy ale i na amerykański styl życia.
Jednak takie wąskie pojmowanie fenomenu Wayne’a nie oddaje sprawiedliwości ani aktorowi, ani jego karierze filmowej, na którą składało się ponad sto pięćdziesiąt filmów.
Książka ta zajmuje się karierą gwiazdora od roli w Dyliżansie, po jego ostatni film, Rewolwerowiec (1976). Znajdziecie tu opisy pięćdziesięciu filmów z okresu obejmującego trzydzieści siedem lat, przede wszystkim tych najbardziej cenionych od „trylogii kawaleryjskiej” Johna Forda po klasyczne westerny nakręcone przez Howarda Hawksa i Henry’ego Hathawaya. Oczywiście niektóre z tych filmów zestarzały się, a ponadto wedle dzisiejszych standardów mają rasistowską lub szowinistyczną wymową. Niewiele z nich obroniłoby się dzisiaj, gdyby nie obecność Wayne’a, amerykańskiego idola, którego charakterystyczna zwalista sylwetka zapisała się na trwałe w pamięci widzów. Bawcie się dobrze, czytając tę książkę!

Olesiejuk
Oprawa twarda z obwolutą

ISBN: 978-83-274-0201-1

Liczba stron: 176

Format: 25.0x25.0cm

Cena detaliczna: 29,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...