Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kalisz na starych pocztówkach. Kalisz in Old Postcards

Chlebba Tomasz

Kalisz na starych pocztówkach. Kalisz in Old Postcards

8.0

(4 oceny) wspólnie z

43,68

 


Jak powrócić do przeszłości? Album Kalisz na starych pocztówkach przeniesie Państwa do jednego z najstarszych miast w Polsce. W trakcie podróży m.in. dowiedzą się Państwo, co łączy noblistę Henryka Sienkiewicza z historią pocztówki i jak zmieniała się jej forma, a także którą z ulic nazywano ulicą kaliskich hoteli oraz gdzie znajdował się nieistniejący już dzisiaj Domek Szwajcarski czy Rosmark.

Prezentowane widokówki pochodzą z okresu od końca XIX wieku do 1939 roku. Część z nich tworzy dokumentację zniszczeń dokonanych w Kaliszu przez pruskie wojska podczas I wojny światowej. Na najstarszych pocztówkach został utrwalony wygląd kaliskich ulic, placów, mostów oraz obiektów użyteczności publicznej. Dzięki tym wszystkim obrazom będą mogli Państwo dostrzec zmiany, które zaszły w Kaliszu na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Może uda się nawet odtworzyć klimat nieistniejącej już dzisiaj dzielnicy żydowskiej?

Zapraszamy w pasjonującą podróż po historycznym Kaliszu. Przeszłość została zatrzymana na małej prostokątnej karcie.

How can we get back to the past? The album Kalisz in old postcards will take you to one of the oldest cities in Poland. During the trip you will learn what the Nobel Prize winner Henryk Sienkiewicz has in common with the history of postcards and how the postcards have changed over time, and which street in Kalisz was called the Kalisz Street of Hotels and where the Swiss Cottage or Rosmark were.

The postcards in this book date from the period between late nineteenth century and 1939. Some of them are evidence of damage made by the Prussian army in Kalisz during the First World War. The oldest postcards recorded the appearance of Kalisz streets, squares, bridges, and public buildings. With all these images you will be able to see the changes that have occurred in Kalisz over several decades. The Jewish quarter has not survived but maybe you can feel its atmosphere?

Enjoy a fascinating journey through the historic Kalisz. The past has stopped on a small, rectangular card.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-7729-065-1

Liczba stron: 144

Cena detaliczna: 59,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...