Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kampania 1813 roku na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego

Andrzej Nieuważny

Kampania 1813 roku na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego

42,00

 

Oddana w Państwa ręce książka to praca doktorska zmarłego 5 czerwca 2015 r. doktora Andrzeja Nieuważnego, wybitnego historyka epoki napoleońskiej i człowieka wielu pasji, którymi zawsze potrafił dzielić się z zainteresowanymi. Andrzej Nieuważny poświęcił swoją rozprawę Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego, opatrując ją podtytułem: Napoleońska twierdza Toruń i jej obrona (w świetle materiałów moskiewskich). Dysertację napisał pod kierunkiem wybitnego znawcy XIX w. i byłego rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prof. dra hab. Sławomira Kalembki, a obronił w 1993 r. na toruńskim Uniwersytecie. W pracy omówił zimowo-wiosenne działania wojenne na obszarze północno-zachodnich ziem polskich po klęsce Wielkiej Armii Napoleona w Rosji, zakończonych w kwietniu 1813 r. kapitulacją twierdzy toruńskiej przed zwycięską armią Aleksandra I. Jest to pierwsza monografia w dorobku naukowym Andrzeja Nieuważnego, która zasługuje na szczególną uwagę ze względu na szerokie wykorzystanie w opracowaniu tego tematu nieznanych lub mało znanych materiałów archiwalnych zgromadzonych w archiwach Rosji, przede wszystkim w Rossijskim Gosudarstvennym Voenno-Istoričeskim Archive w Moskwie. Na początku lat 90. XX w. młody wtedy doktorant wykorzystał szansę, jaką było pierwsze tak duże otwarcie zasobów archiwalnych byłego ZSRR. Nie pominął oczywiście także dokumentów zgromadzonych w archiwach francuskich, co czyni z wydanej pierwszy raz w 1995 r. pracy najważniejsze do dziś opracowanie tego tematu. Kolejne wizyty w archiwach Rosji i Francji uczyniły z dra Nieuważnego wybitnego znawcę ich zbiorów dotyczących epoki napoleońskiej, a opublikowane w następnych latach kolejne prace naukowe – tak, jak ta pierwsza praca – były zawsze oparte na gruntownej kwerendzie pozwalającej na uzasadnienie jego rozważań i wniosków, na nieznanych lub niewykorzystywanych dotąd dokumentach z epoki.

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa: Oprawa twarda z obwolutą

ISBN: 978-83-231-3618-7

Liczba stron: 384

Format: 14.8x20.9

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...