Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kapryśna gwiazda Rudolfa Weigla

Ryszard Wójcik

Kapryśna gwiazda Rudolfa Weigla

44,10

 

Kim był Profesor Rudolf Weigl? Dziś pamięć o tym wielkim naukowcu i zasłużonym człowieku trwa jedynie wśród nielicznych – z jednej strony specjalistów mikrobiologów, z drugiej – coraz to bardziej kurczącej się rzeszy tych, którym uratował życie.
Co wiąże słynnego genetyka Wacława Szybalskiego, znakomitego poetę Zbigniewa Herberta, geniusza matematycznego Stefana Banacha, pisarza Jerzego Broszkiewicza, filozofa nauki Ludwika Flecka, światowej sławy dyrygenta Stanisława Skrowaczewskiego, archeologa Stefana Krukowskiego i wielu innych? W telegraficznym skrócie: Lwów – II wojna światowa – wszy – Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami profesora Rudolfa Weigla.
Książka Ryszarda Wójcika pokazuje prawdziwą sylwetkę wielkiego polskiego uczonego, a także wyjaśnia wiele nieprawdziwych domniemań czy nieporozumień, jakie nagromadziły się wokół tej postaci. Autor książki zainteresował się postacią Rudolfa Weigla w latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia, napisał o Nim kilka artykułów, miał zamiar nakręcić film dokumentalny. Te plany spełzły jednak na niczym. Zbierane przez lata przez Ryszarda Wójcika dokumenty i materiały stanowią kanwę wydanej przez nas książki. Autor wykonał ogromną pracę, która zaowocowała dziełem obiektywnie przedstawiającym dokonania i postawę życiową Profesora Rudolfa Weigla.
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika powstała z potrzeby przywrócenia pamięci o Profesorze Rudolfie Weiglu i chęci zapoznania z Jego osobą najmłodszego pokolenia polskich uczonych i studentów.

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-786-5308-0

Liczba stron: 296

Format: 17.2x24.2

Cena detaliczna: 44,10 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...