Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kardynał Wyszyński. Biografia (2022)

Ewa K. Czaczkowska

Kardynał Wyszyński. Biografia (2022)

41,99

 

STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI PRYMAS NIEZŁOMNY

Był prymasem w najtrudniejszym dla polskiego Kościoła czasie. Jego życie i działalność to wielka manifestacja siły ludzkiego ducha i niezachwianej wiary. Autorytet dla wielu Polaków, mąż stanu, polityk. Ale przede wszystkim człowiek, który całe swoje życie oddał Bogu i Kościołowi.

Nowe, poszerzone wydanie znakomitej książki Ewy K. Czaczkowskiej to portret kapłana, który dzięki swej niezłomnej postawie ocalił Kościół w Polsce. Autorka sięga do licznych nie publikowanych wcześniej dokumentów. Analizuje donosy, które na niego składało najbliższe otoczenie. Opisuje jego relacje z komunistyczną władzą i – po raz pierwszy tak szeroko – z opozycją demokratyczną. Wyjaśnia powody trudnych stosunków Kardynała z watykańską dyplomacją. Pokazuje także jego nie znaną dotąd aktywność w czasie Soboru Watykańskiego II. Przede wszystkim jednak Czaczkowska przybliża czytelnikowi prawdziwego człowieka – autorytarnego, wymagającego, konsekwentnie realizującego swój program dla Kościoła w Polsce. Ta książka to niezwykła opowieść o jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku.

„Nie znając postaci Prymasa Tysiąclecia – trudno zrozumieć nie tylko najnowszą historię Polski, ale i wiele wydarzeń rozgrywających się współcześnie w naszym Kościele. Tyle że wiedzę trzeba czerpać z dobrego źródła, czyli biografii i pióra Ewy K. Czaczkowskiej. Rzetelnie udokumentowana, a zarazem wciągająca. Lektura obowiązkowa”.
Marek Zając, publicysta

EWA K. CZACZKOWSKA – dziennikarka, historyk, nauczyciel akademicki, założycielka portalu Areopag21.pl, autorka książek: Siostra Faustyna. Biografia Świętej, Ksiądz Jerzy Popiełuszko (wraz z Tomaszem Wiścickim) oraz Kościół XX wieku.

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: Drugie

ISBN: 978-83-240-6518-9

Liczba stron: 736

Znak

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 59,99 zł

Rok wydania: 2022

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...