Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Każdy człowiek

Ferdinand von Schirach

Każdy człowiek

9.0

(2 oceny) wspólnie z

16,92

 

Stoimy w obliczu punktu zwrotnego i musimy zadać sobie pytanie, w jakim społeczeństwie chcemy żyć. Jak powrócić do demokracji, praw człowieka i praworządności. Ta książka nie uratuje planety, ale być może zrobią to ludzie, którzy ją przeczytają. Każdy Człowiek porusza wielkie problemy naszych czasów – dla przyszłości Europy, w której warto żyć.

Manfred Novak
Ekspert ds. praw człowieka,
Wiedeńskie Forum na rzecz Demokracji i Praw Człowieka


Agresja rosyjska i zaatakowanie Ukrainy prowadzą do refleksji jak urządzić na nowo międzynarodowy porządek przestrzegania praw człowieka, a rosyjskich zbrodniarzy wojennych pociągnąć do odpowiedzialności. Jednak te aktualne wyzwania nie powinny przesłaniać dyskusji o przyszłości praw człowieka w kontekście procesów społecznych i technologicznych, które obserwujemy już od lat.

Adam Bodnar
Dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS


4 lipca 1776 roku trzynaście brytyjskich kolonii założonych w Ameryce Północnej ogłosiło swoją niepodległość od Anglii. Tekst Deklaracji Niepodległości został spisany na jednej stronie. Po krótkim wstępie można przeczytać w nim następujące słowa: „Uważamy za oczywiste te oto prawdy, że wszyscy ludzie są stworzeni równymi, że Stwórca obdarzył ich pewnymi nienaruszalnymi Prawami, oraz że do praw tych należą: Życie, Wolność i dążenie do Szczęścia”. Główny autor Deklaracji — Thomas Jefferson — początkowo użył w odniesieniu do wymienionych „prawd” określeń „święte i niezaprzeczalne” (sacred & undeniable), lecz Benjamin Franklin przekreślił je czarnym atramentem i zastąpił wpisanym tuż powyżej przymiotnikiem „oczywiste” (self-evident).
Trafniej nie dałoby się chyba tego ująć.

[fragment]

Austeria
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-786-6585-4

Liczba stron: 62

Format: 12.0x20.5cm

Cena detaliczna: 24,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...