Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kniaź i królowa jednej nocy w Bibliotece Uniwersyteckiej

Janusz Tondel

Kniaź i królowa jednej nocy w Bibliotece Uniwersyteckiej

38,00

 

Janusz Tondel (ur. 1946) jest profesorem w Zakładzie Książki Dawnej i Współczesnej w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliologii na UMK w Toruniu. Zajmuje się historią książki, dziejami typografii, bibliotek oraz bibliofilstwa. Cały jego życiorys zawodowy związany jest z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Zanim zaangażowany został na etacie nauczyciela akademickiego, od 1971 do 1977 r. zatrudniony był w Bibliotece Uniwersyteckiej jako bibliotekarz. Przepracował w niej 6 lat. Były to lata ważne dla biblioteki, która zmieniła adres – z Bydgoskiego Przedmieścia przeniesiona została na Bielany, ale także dla autora, wtedy młodego adepta sztuki bibliotekarskiej. Te lata zbliżyły go do problematyki bibliologicznej i określiły tematykę jego naukowych zainteresowań. W pamięci zaś pozostawiły wspomnienia o codziennym dniu biblioteki i dziejących się w niej wydarzeniach, a przede wszystkim o ludziach – bibliotekarzach oraz pracownikach różnych szczebli służbowej drabiny. I właśnie tymi reminiscencjami, z okresu swojej inicjacji w sprawy bibliotekarstwa i księgoznawstwa, niekiedy wyraźnymi, innym razem trochę rozmytymi, tak jak przechowała je jego pamięć, dzieli się w niniejszej publikacji.

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-231-3544-9

Liczba stron: 288

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 38,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...