Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kolorowy Szczecin na starych pocztówkach Stettin in Farbe auf alten Postkarten

Roman Czejarek

Kolorowy Szczecin na starych pocztówkach Stettin in Farbe auf alten Postkarten

9.0

(2 oceny) wspólnie z

35,30

 

Kolorowy Szczecin to najnowszy album Romana Czejarka, znanego kolekcjonera dawnych szczecińskich pamiątek oraz dziennikarza ogólnopolskiego radia i telewizji. Jest to jednak pozycja zupełnie inna od dotychczasowych.

Każdy z nas jest przyzwyczajony do tego, że kiedy sięgamy po archiwalne zdjęcia mamy do czynienia z czarno-białą fotografią. Nic bardziej mylnego! Sto lat temu zdarzały się kolorowe ilustracje. Należały do rzadkości, ponieważ były drogie i wymagały ręcznego nanoszenia kolorów na tradycyjny druk.

Roman Czejarek wybrał ze swojej bogatej kolekcji ponad 150 kolorowych rarytasów. Wszystkie pokazują Szczecin z przełomu XIX i XX wieku, czyli w latach największego rozkwitu. Na zdjęciach uwiecznione zostały: ulice, restauracje, sklepy, statki na Odrze, kościoły, teatry, mosty, dworzec i Wały Chrobrego. Każdą fotografię i kartkę autor opatrzył specjalnym opisem.

Sprawdź, czy poznasz Szczecin sprzed ponad stu lat.





Stettin in Farbe ist der neueste Bildband von Roman Czejarek. Der Autor widmet sich als Sammler der Stettiner Vergangenheit und ist in Polen auch als Radio- und Fernsehjournalist bekannt. Der vorliegende Band unterscheidet sich allerdings von seinen bisher erschienenen Publikationen. Normalerweise handelt es sich bei Archivaufnahmen um Schwarz-Weiß-Fotos. Dass es vor Hundert Jahren auch schon farbige Bilder gab, dürfte für viele eine Überraschung sein. Farbpostkarten waren selten und teuer, denn die üblichen Drucke mussten in aufwändigen Verfahren von Hand koloriert werden. Roman Czejarek hat aus seiner umfangreichen Sammlung über 150 dieser raren Farbpostkarten ausgewählt. Sie zeigen Stettin an der Wende vom 19. zum 20. Jahrhundert, als die Stadt ihre Blütezeit erlebte. Wir sehen die Straßen, Restaurants und Geschäfte der Stadt, Schiffe auf der Oder, Kirchen, Theater, Brücken, den Bahnhof und natürlich die Hakenterrasse. In Begleittexten erklärt der Autor die einzelnen Postkarten.

Eine Reise ins alte Stettin für alle, die die Stadt kennen oder kennenlernen möchten.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9077-4

Liczba stron: 156

Format: 20.7x20.5

Cena detaliczna: 59,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...