Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Komar i kameleon Lwowskie eskadry towarzyszące w czasie pokoju i wojny

Piotr Rapiński

Komar i kameleon Lwowskie eskadry towarzyszące w czasie pokoju i wojny

9.7

(3 oceny) wspólnie z

44,68

 

"Jednostki polskiego lotnictwa wojskowego z czasów II RP oraz II wojny światowej zasługują na wnikliwe studia. Chociaż w ostatnich latach nastąpił zauważalny postęp w badaniach, nadal wiele pozostało do zrobienia. Autor recenzowanej pracy podjął się opracowania dziejów dwóch eskadr towarzyszących (obserwacyjnych) 6 Pułku Lotniczego ze Lwowa, w kampanii 1939 r. działających w składzie Armii „Łódź”. W ten sposób kontynuuje i uzupełnia swoje badania związane z historią lotnictwa Armii „Łódź”. Należy z aprobatą podkreślić fakt, że Autor podjął problematykę formacji często niedocenianych, mało „efektownych”, działających w cieniu jednostek myśliwskich i bombowych. Pomimo wykorzystania zbiorów archiwalnych z zasobów Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Autor musiał także pogodzić się z poważnymi brakami źródłowymi. Starał się jednak odtworzyć losy badanych eskadr możliwie skrupulatnie.

dr. hab. Jacek Pietrzak, Uniwersytet Łódzki


Piotr Rapiński – ur. 18 XI 1991, w Łodzi. Absolwent Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Bosko w Łodzi, oraz Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, na kierunku historia. Aktualnie nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej w Łodzi, doktorant na Uniwersytecie Łódzkim, członek Koła Naukowego Wojskowości UŁ. Zajmuje się głównie historią lotnictwa polskiego w latach 1918-1945.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
"

Napoleon V
Oprawa twarda

Liczba stron: 265

Cena detaliczna: 59,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...