Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kosmopolityzm i postmodernizm a ład światowy zeszyt 13

Sebastian Żukowski

Kosmopolityzm i postmodernizm a ład światowy zeszyt 13

8.0

(1 ocena) wspólnie z

15,75

 

Sebastian Żukowski (ur. 1984) – doktorant na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował politologię w Collegium Polonicum – Słubice, na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, University of Jyväskylä w Finlandii. Autor książki Praktyczne implikacje teoretycznych założeń wiecznego pokoju Immanuela Kanta w dobie globalizacji (Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2008). Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół współczesnych teorii stosunków międzynarodowych.
Koniec wieku XX to nie tylko fakt chronologiczny, lecz także początek nowej epoki. Współcześnie żyjemy w jednym z tych przełomowych momentów dziejowych, kiedy struktura ludzkiej wiedzy chwieje się u podstaw, gdyż padają dawne granice poznawcze. Jesteśmy świadkami początku wielkich przemian cywilizacji ludzkiej. Opracowanie traktuje o wizji kosmopolitycznej w kontekście kształtowania się nowego ładu światowego w dobie globalizacji. Wnioskowanie w pracy przebiega w kategoriach myślenia postnowoczesnego. Nowatorskie zestawienie kosmopolityzmu z postmodernizmem prowadzi do wielu możliwych rozwiązań i moralnej refleksji. Dlatego tak ważne w kontekście tworzenia się nowego ładu światowego jest łączenie pragmatycznych i normatywnych przesłanek. Autor podkreśla, iż kosmopolityzm jest przede wszystkim swoistym common sense przenikającym wszystkie kultury i historyczne konteksty, pozwalając „polityce” poruszać się w kierunkach na pozór niemożliwych. Studium ma charakter interdyscyplinarny, ze szczególnym odniesieniem do filozofii i innych nauk społecznych.

Scholar
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3368-5

Liczba stron: 152

Format: 145x206mm

Cena detaliczna: 22,05 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...