Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Krótka historia informatyki wyd. 2023

Krótka historia informatyki wyd. 2023

21,71

 

Ta książka to fascynująca wyprawa w historię rozwoju tego, co dziś jest dla nas codziennością – programów, narzędzi, poczty, internetu. Panorama ludzi światowej i polskiej informatyki, w tym niezwykłych kobiet, takich jak Ada Lovelace (córka Byrona, która napisała pierwszy program komputerowy), Grace Murray Hopper czy Vera Shirley. 
Napisana ze swadą, autoironią i poczuciem humoru opowieść, która w telegraficznym skrócie i przystępnej formie przemyca rzetelną wiedzę. Okraszona smaczkami, ciekawostkami i anegdotami. Dzięki nim w żadnym quizie imprezowym nie zaskoczy cię pytanie o to, ile metrów wysokości miał komputer pierwszej generacji Mark I czy co to są petaflopsy. 
Książka jest ilustrowana QR kodami, które odsyłają między innymi do zdjęć z prywatnego archiwum autora – profesora i popularyzatora wiedzy o informatyce. Publikacja zadowoli każdego zapaleńca bądź ciekawego świata laika, zainteresowanego wpływem informatyki i cybernetyki na naszą przyszłość. 
Ryszard Tadeusiewicz – profesor i były trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej oraz prezes Krakowskiego Oddziału PAN. Członek PAU, Europejskiej Akademii Nauk oraz Akademii Inżynierskiej w Polsce. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i szeregu innych towarzystw naukowych. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wyróżniony medalem 70-lecia polskiej informatyki za zasługi dla jej rozwoju. Doktor honoris causa 12 uczelni krajowych i zagranicznych. Więcej na stronie www.Tadeusiewicz.pl.

Wydawnictwo RM
Oprawa miękka

Wydanie: 2

ISBN: 978-83-8151-700-3

Liczba stron: 272

Cena detaliczna: 39,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...