Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Krytycy marksizmu

Bankowicz Marek

Krytycy marksizmu

39,90

 

Z treściami marksizmu polemizowała wielka rzesza filozofów i myślicieli politycznych, z których co najmniej kilkudziesięciu wniosło do tej dyskusji znaczący i oryginalny wkład. Całościowe ujęcie krytycznej dyskusji z marksizmem wymagałoby więc osobnej encyklopedii, a kto wie, czy w ogóle dokonanie takiej wszechstronnej i całościowej prezentacji w tym aspekcie byłoby wykonalne. Każde zatem opracowanie tego tematu nieroszczące sobie ambicji encyklopedycznych lub niepomyślane jako monumentalna monografia z konieczności musi stać się analizą selektywną.

Niniejsza książka stanowi właśnie próbę takiego selektywnego i zarazem syntetycznego spojrzenia o charakterze panoramicznym na problem, który można by zdefiniować w taki oto sposób - marksizm w oczach krytyków. Odwołuje się ona do czternastu nader wartościowych pod względem merytorycznym i pasjonujących w sensie intelektualnym polemik z marksizmem. Niektórzy z omawianych tu myślicieli prowadzili z marksizmem polemikę wielkich kwantyfikatorów, potępiali go bezkompromisowo i uważali za jedno z największych zagrożeń dla świata. Drudzy uprawiali krytykę zniuansowaną, ostrożną i obiektywną, szanującą wszelkie rygory i ograniczenia analizy naukowej, dostrzegając w marksizmie treści kontrowersyjne czy nawet niebezpieczne, ale starając się znaleźć w nim także jakieś pozytywne cechy.
(fragment książki)

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-233-3724-9

Liczba stron: 181

Format: 150x230mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...