Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Księga tęsknoty

Leonard Cohen

Księga tęsknoty

7.5

(79 ocen) wspólnie z

39,90

 

Księga tęsknoty jest dziesiątym tomem poetyckim Leonarda Cohena. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, w tym na perski, chiński i hebrajski.
Leonard Cohen, cieszący się uznaniem na całym świecie poeta i piosenkarz, należy do legendarnych artystów naszych czasów, a jego twórczość nie przestaje zaskakiwać. Księga tęsknoty, jego najnowszy tom poezji, powstawała w ciągu dwudziestu lat w takich miejscach, jak Mount Baldy w południowej Kalifornii, Los Angeles, Montreal i Bombaj. Książka stanowi kontynuację głośnej Book of Mercy (Księgi miłosierdzia) wydanej w 1984 roku, ale po raz pierwszy prezentuje intrygujące i zabawne rysunki autora. Księga tęsknoty zawiera wszystkie elementy, które sprawiły, że fascynująca twórczość Leonarda Cohena zdobyła światowy rozgłos.
Leonard Cohen, ur. 1934 w Montrealu – poeta, powieściopisarz i pieśniarz.
Absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w Montrealu. Debiutował jako poeta tomem wierszy Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie, 1956), jego powieść Beautiful Losers (Piękni przegrani, 1966) zdobyła rozgłos w wielu krajach świata. Sławę przyniosły artyście piosenki autorskie, wykonywane i nagrywane od 1967 roku, m.in. Suzanne, Bird On A Wire, Dance Me To The End Of Love, Hallelujah, First We Take Manhattan, In My Secret Life.
Twórczość Leonarda Cohena spotkała się z większym entuzjazmem w Europie, niż na kontynencie amerykańskim. Polska nie była wyjątkiem – znaczącą rolę w popularyzacji piosenek artysty odegrała działalność Macieja Zembatego. W 1985 roku Leonard Cohen odwiedził Polskę po raz pierwszy. Jego koncertom towarzyszyła atmosfera sensacji i stały się wydarzeniem kulturalnym dekady. Powrócił dopiero w 2007 roku jako gość Anjani, którą wspierał w promocji płyty Blue Alert. Wielkim sukcesem okazało się światowe tournée artysty zapoczątkowane w 2008 roku. Wystąpił w Polsce w latach 2008, 2010 i 2013. Przed koncertem w Warszawie 10 października 2010 roku Leonarda Cohena odwiedził prezydent Lech Wałęsa.
Poeta mieszkał w wielu miejscach: w Montrealu, na greckiej wyspie Hydra, gdzie nadal ma dom, w Nowym Jorku, Nashville, Los Angeles i w Indiach. Wiele lat spędził w klasztorze zen na Mount Baldy (Kalifornia), gdzie przybrał imię Jikan, czyli Cichy. W 1991 otrzymał najwyższe kanadyjskie odznaczenie państwowe, Order Of Canada; w 2011 został laureatem prestiżowych nagród Glenna Goulda (Kanada) i Księcia Asturii (Hiszpania); w 2012 odebrał inauguracyjną nagrodę PEN Klubu Nowej Anglii za „wybitne osiągnięcia w sztuce piosenki poetyckiej”. Jego najnowsza płyta z premierowymi utworami to Old Ideas (2012).
Wybrane strony internetowe poświęcone twórczości artysty:
leonardcohenfiles.com
leonardcohen.com
wyszogrodzki.pl

Rebis
Oprawa: Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-730-1808-2

Tytuł oryginalny: BOOK OF LONGING

Liczba stron: 252

Rebis

Format: 145x230mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...