Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ku chwale Rzymu Wojownicy imperium

Cowan Ross

Ku chwale Rzymu Wojownicy imperium

6.4

(29 ocen) wspólnie z

34,99

 

Wojownicy starożytnego Rzymu wierzyli, że są potomkami boga wojny. Dlaczego z takim oddaniem walczyli i ginęli ku chwale Rzymu? Co nimi kierowało? W co i komu wierzyli? Czy czegoś się obawiali? Książka prezentuje ekscytujący portret rzymskiego wojownika, a także wnikliwe analizy strategii i kampanii, dowodzi, jak ważną rolę w bitwie odgrywał pojedynek.

Starożytny Rzym kochał wojnę. Jego legioniści uchodzą za pierwszych zawodowych żołnierzy. Potrafili poddać się żelaznej dyscyplinie panującej w legionach, ale też zachować naturę wojowników, którzy nade wszystko uwielbiali prezentować swoje umiejętności i okazywać męstwo w pojedynkach. Kierowało nimi pragnienie zdobycia sławy bohatera. Publicznie chwalili się bliznami po ranach odniesionych w bitwach. Jednak ci sami wojownicy czytali też dzieła filozofów, spisywali historię i recytowali poezję.

Autor przedstawia tych bezlitosnych dla wrogów bohaterów, którzy zdobywali dla Rzymu rozległe tereny. Analizuje czyny ludzi takich jak Lucjusz Sykcjusz Dentatus – zwycięzca ośmiu walk i bohater plebejuszy, Publiusz Decjusz Mus – konsul, który rzucił się na wrogów pod Sentinum, aby swoje życie złożyć w ofierze bogom podziemia, oraz zwaśnieni centurioni Tytus Pullo i Lucjusz Worenus – rywalizujący o każde stanowisko i zaszczyt, ale związani lojalnością wobec Cezara.


Ross Cowan studiował na Uniwersytecie w Glasgow i napisał pracę doktorską o elitarnych jednostkach cesarskiej armii rzymskiej. Jest autorem książek o cesarskich legionach i rzymskiej taktyce bitewnej, a także artykułów o wojnach w starożytności. Mieszka i pracuje nieopodal Glasgow.

RM
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-777-3681-4

Tytuł oryginalny: For the glory of Rome

Liczba stron: 224

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 34,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...