Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kwadrat jerozolimski

Marek Suchar

Kwadrat jerozolimski

34,99

 

Czwórka szkolnych przyjaciół spotyka się po latach w Jerozolimie na imprezie urodzinowej jednego z nich, emigranta marcowego z 1968 roku. Pełne emocji rozmowy o życiu, przyjaźni, polityce i religii, w których bohaterowie próbują zmierzyć się również ze złożonością spraw polsko- żydowskich, toczone są w niezwykłej i magicznej jerozolimskiej scenerii. Święte Miasto jest nie tylko tłem, ale również jednym z bohaterów opowieści. Tytułowy kwadrat jerozolimski, to figura określająca nie tylko charakter wzajemnych relacji łączących czwórkę głównych bohaterów, ale również nawiązanie do kabalistycznych wątków „Kwartetu Aleksandryjskiego” Lawrence’a Durrella, do którego liczne aluzje można odnaleźć w powieści.




Marek Suchar, z wykształcenia psycholog, nauczyciel akademicki i konsultant, jest autorem trzech książek i wielu artykułów prasowych poświęconych Jerozolimie.
W Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej studiował m. in. archeologię biblijną i judaizm oraz ukończył kurs dla przewodników po Ziemi Świętej. Od kilkunastu lat prowadzi wykłady i prezentacje na temat historii i współczesności Jerozolimy.




„Dlaczego Jerozolima? Bo to miasto niepodobne do innych. Wszystko układa się w niej zgodnie z jakąś logiką, dla niej jednej tylko właściwą. A jednocześnie to co w niej najważniejsze, logice tej się wymyka. Okazało się, że z jerozolimskiej perspektywy mogę zobaczyć wiele rzeczy, których wcześniej nie widziałem, których ważności nie doceniałem należycie, albo o których nie wiedziałem. Albo wiedziałem, ale zapomniałem, że są ważne. Albo wiedziałem, że są ważne, ale z jakichś powodów decydowałem się nad nimi nie zastanawiać”.

Felder
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-959-5360-6

Liczba stron: 280

Format: 15.0x21.0cm

Cena detaliczna: 34,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...