Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Lekarze w górach Bohaterowie drugiego planu

Jerzy Porębski, Wojciech Fusek

Lekarze w górach Bohaterowie drugiego planu

7.1

(197 ocen) wspólnie z

30,47

 

Granice ludzkich możliwości i człowieczeństwo poddawane próbie ponad chmurami.

Opowieść o ludziach, bez których wśród wielbicieli wysokogórskiej wspinaczki nie byłoby dziś wielu żywych. O lekarzach wypraw himalajskich nie mówi się zbyt wiele, cisi bohaterowie. A jednak to kluczowe postaci ekspedycji, nie tylko wtedy, gdy przydarzy się wypadek.

„Lekarze w górach” to książka, która przybliża ich rolę, przedstawia najbardziej dramatyczne wypadki, bolesne opowieści o sytuacjach, w których na ratunek było już za późno, ale także zabawne anegdotki z bazy. Autorzy rozmawiają z lekarzami i wspinaczami, przybliżają nieco histerie ratownictwa i medycyny górskiej.


W złotych latach polskiego himalaizmu niewiele było wypraw bez udziału lekarza. Dziś zmienia się charakter wspinaczki i choć ratownictwo oraz medycyna górska zrobiły ogromny postęp, to coraz częściej, małe zespoły nie mają w składzie doktora, a co najwyżej mail i telefon do niego. Czy to dobrze? Na pierwszych wyprawach w góry najwyższe nasi lekarze uprawiali takie medyczne judo, udo się albo nie udo. Z czasem zdobyli wiedzę, nabrali wprawy ratując zdrowie i życie wielu z nas. Ich zadania nie sprowadzały się do wydawania pigułek. Jedni świetnie się wspinali, inni w bazie robili za psychologa, a czasem i spowiednika. O tym też jest ta książka.
Krzysztof Wielicki, himalaista

Każdemu, kto się wspina może przytrafić się wypadek - podobno to tylko kwestia czasu. Wtedy wiele, bo nawet całe życie, zależy od lekarza. Szybka diagnoza, odpowiednie działanie, to klucz do uratowania życia. Autorzy opisując autentyczne wypadki, omawiają problemy z jakimi my lekarze wypraw zetknęliśmy się w bazie, w ścianie, a czasem w karawanie.
prof. dr hab. n. med. Lech Korniszewski

Gdy czytałem rękopis „Lekarzy w górach” wtopiłem się w świat himalajskich wypraw, podczas których kluczowa jest, tak rzadka dziś na nizinach, wszechstronność medyczna. I nagle zamarzyłem, by pojechać na taką ekspedycję.
Dr n. med. Cezary Goławski, konsultant medyczny książki

Agora
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-268-3242-0

Liczba stron: 390

Agora

Format: 17.0x22.0cm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Dominik Wydra

Szacunek

 

Mierz wysoko! Ale pamiętaj przy tym o bezpieczeństwie. Lekarze w górach to niedoceniani bohaterowie. Mało się o nich mówi, niewielu wie, że w ogóle są tacy ludzie, jak oni. A oni? Zawsze w cieniu, ratując życie, niejednokrotnie narażając swoje. Bycie lekarzem na wyprawie wspinaczkowej, to nie to samo, co bycie lekarzem w szpitalu. Tam, w górach, w warunkach prowizorycznych, czasami bez potrzebnego sprzętu – ratowanie ludzi jest nie lada wyzwaniem. I o tym właśnie jest ta książka. O bohaterach drugiego planu. Wielki szacunek dla nich.

Adrian Grabarz

Inny świat, piękny świat

Książka przenosi w góry. Dosłownie – czułem się tak, jakbym razem z bohaterami był na wyprawie, oczami wyobraźni widziałem się w bazie, w drodze na szczyt, widziałem śnieg wokół mnie. Autorzy wykonali naprawdę dobrą pracę, wyciągając od wspinaczy i lekarzy górskich historie zapierające dech. Niektóre z nich były przerażające, smutne i bolesne. Inne – pełne radości i poczucia humoru. Naprawdę ciekawa książka, nie tylko dla fanów górskiej wspinaczki.

Julia Ziółkowska

Prawdziwi bohaterowie

Kocham góry. Co prawda nie jestem aż tak szalona, żeby wspinać się na ośmiotysięczniki, ale po naszych polskich górach kocham chodzić. Niemniej, rozumiem pasję i miłość himalaistów i zawsze śledzę ich poczynania, przeżywam i kibicuje ich wysiłkom. Zawsze jednak uwaga skupia się tylko na nich i będąc szczerą – nigdy nie zastanawiałam się nad całą oprawą takich  wypraw. Książka „Lekarze w górach” wiele uzmysławia i otwiera oczy. Po tej lekturze już wiem, że za sukcesem himalaistów stoi cały sztab ludzi, a lekarze górscy? To prawdziwi bohaterowie!

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...