Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Lekcje matematyki

Marek Szewczyk

Lekcje matematyki

19,90

 

Matematyka jest produktem myśli ludzkiej, niezależnej od doświadczenia,
jednak wspaniale pasuje do świata realnego i tak świetnie go tłumaczy.
Albert Einstein
Matematyka i poezja. Boimy się jednego i drugiego. Nie rozumiemy zawiłości matematyki. Wstydzimy się czytać poezję, często dlatego, że ona podobnie jak matematyka, nie zawsze jest zrozumiała.
Poezja i matematyka. Czy można je pogodzić, tak aby nie było to nudne, ale wprost przeciwnie, ciekawe, intrygujące i wciągające. Tak, by nie budziło strachu, nie zniechęcało do lektury, ale by te dwa światy wciągały nas pomału w swoje objęcia, pozwalając odkrywać nowe przestrzenie.Te lekcje matematyki są dla każdego. Dziecko znajdzie tu coś dla siebie. Odkryje co to jest stożek, dowie się nieco o liczbie „siedem”. Może zachwycą je wielkie liczby? Młodzież szkolna może być zaskoczona, jak można opisać słowem to, co w podręcznikach jest przedstawiane przy pomocy wzorów, wykresów i diagramów. Ci, którzy maja już swoje lata, czytając, z przyjemnością wrócą do tych być może niełatwych dla nich momentów, kiedy zmagali się z materią matematyki. Teraz mają szansę poczuć się jak w starym kinie czy podróży w przeszłość, odtwarzając z pamięci schowane gdzieś głęboko obrazy. Z tej lektury wszyscy możemy dowiedzieć się czegoś o otaczającym nas świecie i meandrach życia. Chwila refleksji zawsze się przydaje.
Nie bójmy się matematyki i poezji. Odkryjmy na nowo jedno i drugie. Warto. Spróbujmy odrobić te lekcje. Na szczęście nie dostaniemy żadnych zadań domowych. Powodzenia.
Czterdzieści lat zajmowałem się zawodowo matematyką i informatyką.
Od zawsze lubiłem słuchać i czytać poezję.
Postanowiłem spróbować połączyć te dwie dziedziny: wzory, algorytmy i pojęcia z rymem, rytmem i słowem.
Starałem się to zrobić najprościej jak można, tak „na palcach”.
Czy tak można opisać świat matematyki?
Czy ktoś bardziej otworzy się na poezję?

Poligraf
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-785-6743-1

Liczba stron: 74

Format: 14.5x20.5

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...