Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Leśne kąpiele Mały poradnik z leśnymi ćwiczeniami

Ulli Felber

Leśne kąpiele Mały poradnik z leśnymi ćwiczeniami

7.0

(1 ocena) wspólnie z

27,64

 

Koncepcja leśnych kąpieli wywodzi się z Japonii, gdzie nazywa się shinrin-yoku, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zanurzenie w leśnej atmosferze. W Niemczech ugruntował się termin leśne kąpiele, co oznacza świadome przebywanie w lesie – w celu odzyskania i wzmocnienia własnego zdrowia.

Aby wykorzystać uzdrawiającą moc lasu, nie musisz być osobą szczególnie wrażliwą. Kilkadziesiąt lat badań na całym świecie, z różnych dziedzin medycyny i psychologii dowodzi leczniczej siły lasu – z niesamowitymi wynikami. Jednak jedno nie wyklucza drugiego. Każdy, kto i tak lubi chodzić do lasu, nie potrzebuje dowodów na jego pozytywny wpływ, ponieważ doskonale wie, jak dobra dla ciała, umysłu i duszy jest taka wizyta.

Pozytywne efekty leśnych kąpieli wynikają przede wszystkim z tzw. terpenów – cząsteczek wydzielanych przez drzewa, na które nasz układ odpornościowy reaguje natychmiast, wzmacniając siły obronne organizmu. Wiele terpenów rzeczywiście można poczuć, ponieważ są one częścią wspaniałego leśnego powietrza. Aczkolwiek również sama leśna atmosfera, „zamknięta” przestrzeń, cisza w połączeniu z miękkim dźwiękiem tła, wiele różnych odcieni zieleni - to wszystko ma głęboko uspokajający wpływ na większość ludzi.

Nieważne – stary czy młody, zdrowy czy chory, aktywny czy lubiący domowe zacisze. Nie musisz spełniać żadnych specjalnych warunków, aby korzystać z leśnych kąpieli – potrzebna jest tylko otwartość na las jako miejsce spokoju i siły.

Kos
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-764-9197-4

Tytuł oryginalny: Waldbaden

Liczba stron: 108

Format: 125x185mm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...