Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Liberalizm w tradycji klasycznej

Mises Ludwig von

Liberalizm w tradycji klasycznej

38,00

 

Ludwig von Mises (1881-1973) – urodził sie we Lwowie; studiował prawo i ekonomię na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1906 r. uzyskał doktorat. Przez 25 lat wykładał ekonomię na tejże uczelni, a w latach 1934-1940 w Institut Universitaire w Genewie. Od 1940 r. mieszkał w Nowym Jorku. Jest autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów. Uważany za przywódcę intelektualnego „austriackiej szkoły ekonomicznej”. Mises dowodził, że ekonomia jest wynikiem działalności gospodarczej jednostek, kierujących sie w niej własnymi pragnieniami, dążeniami, wartościowaniem, wyborem i decyzjami, kapitalizm wolnorynkowy zaś jest systemem gospodarczym, który najefektywniej służy postępowej ludzkości.

Program liberalizmu, gdyby go streścić w jednym słowie, brzmiałby: własność. Państwo musi tak być ukonstytuowane, żeby zakres jego praw zostawiał jednostce pewną wolność działania, w ramach której mogłaby się ona swobodnie poruszać. Obywatel nie może być tak ograniczony w swych działaniach, żeby – jeśli myśli inaczej niż ci, którzy sprawują władzę – jego jedynym wyborem było albo zginąć, albo zniszczyć machinę państwa. Fragment rozdziału Podstawy polityki liberalnej

Arcana
Oprawa twarda

Wydanie: czwarte

ISBN: 978-83-862-5553-5

Liczba stron: 272

Format: 130x205mm

Cena detaliczna: 38,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...