Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ludzie, zwyczaje i obyczaje Starożytnej Grecji i Rzymu

Lidia Winniczuk

Ludzie, zwyczaje i obyczaje Starożytnej Grecji i Rzymu

7.0

(97 ocen) wspólnie z

72,12

 

Książka poświęcona historii obyczajowości w świecie antycznym oraz szeroko rozumianej kulturze dnia powszedniego. Autorka pisze o „człowieku świata starożytnego”, przedstawiając go na szerokim tle funkcjonowania państwa, miasta, społeczeństwa i rodziny. Przedstawia życie codziennym w domu, w szkole, małżeństwie, pracę i zawody, zagadnienia komunikacji, łączności i podróżach (dokąd i czym podróżowali Grecy i Rzymianie), systemów pieniężnych i handlu, zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i zwykłego rynku w miastach, liczenia czasu i kalendarza, medycyny i lecznictwa, pisze o sposobach spędzania wolnego czasu, bibliotekach, teatrze, zawodach sportowych uroczystościach, świętach i obrzędach, religii, wróżbiarstwie i słynnych przepowiedniach, o śmierci i rodzajach pochówku, o sposobach eksploatacji i „oswajania” przyrody i klęskach żywiołowych i traktowaniu przez starożytnych zjawisk przyrodniczo-klimatycznych. Własne rozważania i wnioski autorka ilustruje licznymi cytatami z dzieł autorów starożytnych. Książka zawiera ok. 150 ilustracji czarno-białych w tekście.

Wciągająca lektura dla studentów filologii klasycznej, historii, archeologii, kulturoznawstwa, socjologii, liceów o profilu humanistycznym, maturzystów, olimpijczyków i miłośników historii oraz dla każdego zainteresowanego życiem codziennym w starożytności.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: czwarte

ISBN: 978-83-011-6903-9

Liczba stron: 648

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 84,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...