Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Łzy pustyni

Halima Bashir, Damien Lewis

Łzy pustyni

7.9

(66 ocen) wspólnie z

36,90

 

Halima Bashir, urodziła się na sudańskiej pustyni w wiosce plemienia Zagawa. Dzięki wsparciu rodziny skończyła studia medyczne i w wieku 24 lat wróciła w rodzinne strony jako pierwsza wykwalifikowana lekarka. Jednak ani osobiste osiągnięcia, ani szczęśliwy traf nie uchroniły jej przed konfliktem, który stopniowo ogarniał Darfur.
Po szczególnie brutalnym ataku Dżandżawidów (miejscowej arabskiej milicji), do którego doszło w 2004 roku, Bashir, która leczyła ofiary napaści, przerwała milczenie. W swych niezwykłych, wyróżnianych licznymi nagrodami wspomnieniach Bashir przypomina o ludzkich, bardzo osobistych kosztach tragedii. Łzy pustyni to surowa i pasjonująca opowieść o kraju rozdzieranym wojną i żyjących tam twardych ludziach. Jest świadectwem niezłomnego ducha młodej kobiety, która nie pozwoliła, aby zmuszono ją do milczenia. To opowieść o woli i determinacji, a także głęboko poruszające, adresowane do całego świata wezwanie do działania.
„Te wspomnienia uświadamiają, że tragedia Darfuru to nadal otwarta, niezaleczona rana.”
Elie Wiesel
Halima Bashir wraz z mężem i dziećmi mieszka w Londynie, gdzie przyznano jej status uchodźcy politycznego. Swym męstwem zdobyła uznanie na całym świecie i stała się rzecznikiem sprawy położenia kresu przemocy w Darfurze.
Damien Lewis to były reporter wojenny, uhonorowany wieloma dziennikarskimi wyróżnieniami, w tym (w 2007 roku) przyznawaną przez BBC nagrodą One World Popular Features Award za reportaże z Darfuru. Jest współautorem takich bestsellerów jak Niewolnica czy Freedom (współautorką obu książek jest Mende Nazer) oraz Little Daughter (wraz z Zoyą Phan).

Świat Książki
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-794-3602-6

Tytuł oryginalny: Tears of the Desert

Liczba stron: 384

Świat Książki

Format: 135x215mm

Cena detaliczna: 36,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...