Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Major dyplomowany Ryszard Małaszkiewicz Zarys biografii

Marcin Zugaj

Major dyplomowany Ryszard Małaszkiewicz Zarys biografii

48,00

 

"[...] We wszystkich zaprezentowanych publikacjach omawiana jest historia jednostki, historia żołnierzy i oficerów z głównym naciskiem na ich służbę w brygadzie. I poza nielicznymi wyjątkami [...] nie znajdziemy w nich informacji o przedwojennych dziejach oficerów brygady oraz ich losach po wojnie. A przecież to poszczególni jej oficerowie, ich losy i przeżycia kształtowały tę jednostkę. Dlatego też warto spróbować ukazać nie tylko historię tych oficerów z lat 1939-1945, ale spróbować odkryć zarówno ich przedwojenne losy, jak i pokazać tragizm lat 1944-1960 [...]

Niestety, postać majora Małaszkiewicza pozostaje do dzisiaj w cieniu i dlatego warto ją przypomnieć [...] To właśnie edukacja i doświadczenie zdobyte w latach 30., akcja powodziowa na Wileńszczyźnie, za którą otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, sprawnie przeprowadzona ewakuacja z plaż Dunkierki oraz przebyte szkolenie dla szefów sztabów spowodowały, że jako szef sztabu mjr Małaszkiewicz wykazał się skutecznym działaniem, które co najmniej w kilku newralgicznych sytuacjach uchroniły brygadę id zagłady. To właśnie opracowanie nowego planu użycia brygady na płycie lotnika w niecałe 21 godzin przed startem uratowało ją przy lądowaniu, w najbardziej groźnym dla niej momencie [...]"
fragmenty Wstępu

Chronicon
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-950-4032-0

Liczba stron: 130

Format: 16.0x24.0cm

Cena detaliczna: 48,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...