Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mapa Nowego Świata. Wybór wierszy

Derek Walcott

Mapa Nowego Świata. Wybór wierszy

6.5

(6 ocen) wspólnie z

23,80

 

Derek Walcott - poeta, dramaturg. W Kingston na Jamajce studiował francuski, łacinę i hiszpański, w Nowym Jorku odbył studia teatralne, pracował na Karaibach jako nauczyciel i dziennikarz, parając się krytyką artystyczną i teatralną.
Sam będąc potomkiem niewolników i nomadem pomiędzy rasami, kulturami, językami i tradycjami, w swej twórczości analizował konflikty i związki między dziedzictwem kultury europejskiej, afrykańskiej, azjatyckiej i latynoamerykańskiej, zajmował się śledzeniem długiej drogi krajów postkolonialnych od niewolnictwa do niepodległości. Badał lokalne mity i ich miejsce w kulturze uniwersalnej, koncentrował się na problemach wielojęzyczności, artystycznej izolacji i wykorzenienia z rodzimej tradycji, poszukiwania tożsamości wśród różnorodnych wpływów kulturowych.
W roku 1992 otrzymał literacką Nagrodę Nobla za „dzieło poetyckie wielkiej jasności, wyrastające z historycznej wizji i stanowiące owoc otwarcia na wielokulturowość”. Jest członkiem honorowym the American Academy and Institute of Arts and Letters.
Ukazanie się w Polsce pierwszego wyboru wierszy jednego z największych żyjących poetów świata (w przekładach znakomitych tłumaczy, wśród nich wielu wybitnych poetów) jest prawdziwym wydarzeniem, znacznym poszerzeniem naszych horyzontów na literaturę powszechną i wypełnieniem dotkliwej luki istniejącej dotychczas w naszej kulturze.
W poezję tę znakomicie wprowadza otwierający książkę błyskotliwy esej Josifa Brodskiego, zaś tom zamyka przemówienie noblowskie Walcotta. Poeta składa w nim hołd trudnej historii i złożonej współczesności tej egzotycznej części świata, którą - jak pisze Brodski - „odkrył Kolumb i skolonizowali Brytyjczycy, ale unieśmiertelnił Walcott”.

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2008-04-07

ISBN: 978-83-240-0972-5

Opracowanie graficzne
Maria Gromek

Liczba stron: 132

Znak

Format: 148 x 226 mm

Cena detaliczna: 34,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...