Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Maraton Ryszard Grobelny w rozmowie z Michałem Kopińskim

Ryszard Grobelny

Maraton Ryszard Grobelny w rozmowie z Michałem Kopińskim

6.5

(4 oceny) wspólnie z

39,90

 

Ryszard Grobelny w rozmowie z Michałem Kopińskim
Jak się „robiło” politykę na początku lat dziewięćdziesiątych? Co w Poznaniu jest ważniejsze: budowa tras tramwajowych i ścieżek rowerowych czy kolejnych dróg dla samochodów? Ilu polityków dzwoni do prezydenta z prośbą o zatrudnienie w urzędzie ich znajomych? Jak nie zwariować przez dziesięć lat życia z zarzutami i oskarżeniami prokuratorów? Dlaczego najważniejsza jest ta papuga, do której pozostałe mówią: Szefie? Na te – i setki innych – niełatwe pytania odpowiada w wywiadzie rzece prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Skąd wziął się w polityce? W 1990 roku 27-letni doktorant, poznaniak z krwi i kości, przyszedł na spotkanie jednego z Komitetów Obywatelskich. Choć trafił tam zupełnym przypadkiem, został, a kilka miesięcy później wszedł do Rady Miasta. Prezydentem Poznania w 1998 roku też został po trosze zbiegiem okoliczności – ówczesny szef wielkopolskiej Unii Wolności uparł się, że miastem ma rządzić ktoś z tej partii. Później już nic nie było dziełem przypadku. Ryszard Grobelny od ponad dwóch dziesięcioleci wygrywa wszystkie wybory, w których startuje. W Poznaniu i Wielkopolsce jest rozpoznawalny jak coca-cola. Jest też najbardziej znanym, obok Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rafała Dutkiewicza, samorządowcem w Polsce.
Ryszard Grobelny – urodzony w 1963 roku w Poznaniu. Absolwent VIII LO im. Adama Mickiewicza i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W młodości zapalony sportowiec – piłkarz ręczny i lekkoatleta, obecnie biegacz i triathlonista. Po studiach rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, gdzie zajmował się przede wszystkim tematyką samorządu. W 1990 roku do teorii dodał praktykę – został radnym, a w 1992 roku wszedł do zarządu miasta. Wybierany na prezydenta Poznania: w 1998 roku przez radnych oraz w latach 2002, 2006 i 2010 w wyborach bezpośrednich. Od 2003 roku prezes Związku Miast Polskich.

Rebis
Oprawa: Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-781-8628-1

Liczba stron: 192

Format: 150x225mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...