Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Maryja. Matka Boża i nasza

Praca zbiorowa

Maryja. Matka Boża i nasza

39,00

 

Trzysta siedemdziesiąt sześć obrazów ukazujących wizerunki Matki Bożej stanowi dowód na poważne i dogłębne potraktowanie postaci Maryi w naszej publikacji.
Wędrówkę rozpoczynamy od Proroctw i zapowiedzi maryjnych, czyli od Starego Testamentu, gdzie w postaciach niektórych odważnych kobiet widziano cnoty i cechy opisujące Matkę Bożą. Druga część, Ikonografia i symbole, została poświęcona rozległemu aparatowi ikonograficznemu symboli, od tych „abstrakcyjnych”, o charakterze ogólnym, po konotacje miejsc, by dojść do kwiatów, owoców i symbolicznych przedstawień cnót maryjnych. W części Maryja i święci podkreśla się wpływ, jaki już od czasów swego życia na ziemi Dziewica Matka wywierała na wybrane osoby, ukazując się im w objawieniach i wizjach. W rozdziale Maryja na Wschodzie został opisany przez twórczość ikoniczną szczególny kult postaci Dziewicy-Matki. Z kolei Maryja w ciągu wieków to krótki przegląd głównych dzieł artystów, którzy na przestrzeni czasów w decydujący sposób przyczyniali się do zmian upodobań estetycznych wiernych.
Nasze kompendium zamyka wykaz sanktuariów poświęconych Matce Bożej, prezentowanych
w porządku chronologicznym ich powstawania, czasami związanych z Jej ważnymi objawieniami. Do opisów dołączone zostały alfabetyczne wykazy wydarzeń, artystów oraz lista głównych objawień maryjnych.

Jedność
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-797-1126-0

Liczba stron: 768

Format: 11.8x17.3

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...