Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Maski Pana Boga

Anna Sobolewska

Maski Pana Boga

49,99

 

Książka Anny Sobolewskiej Maski Pana Boga jest zbiorem esejów poświęconych twórczości pisarzy XX w., jak Tadeusz Konwicki, Julian Stryjkowski, Julian Przyboś, Kornel Filipowicz oraz myślicieli religijnych różnych wyznań, jak Thomas Merton, Anthony de Mello, Martin Buber, których łączy zaangażowanie w problemy egzystencjalne człowieka współczesnego oraz bezkompromisowe dążenie do samopoznania. Analizowane teksty pisarzy i mistyków czy teologów wskazują na bogactwo i wielostronność związków literatury i mistyki.
Sferą zainteresowań autorki jest więc pogranicze literatury oraz religii,filozofii i antropologii. Autorka bada granice wyrażenia doświadczeń wewnętrznych w różnych poetykach, stylach i gatunkach literackich i filmowych, a także w rozmaitych kręgach kulturowych europejskim, indyjskim i Dalekiego Wschodu.
W tej książce wyznania mistyków oraz świecka mistyka pisarzy i poetów egzystują na równych prawach, gdyż , zdaniem autorki, właśnie poeci, jak Miron Białoszewski i Czesław Miłosz, pełnią dzisiaj rolę „mistagogów”, przewodników po labiryntach doświadczeń wewnętrznych i krainach duchowych. W świetle Masek Pana Boga można dostrzec związki duchowości artystów i mistyków, ortodoksyjnych i heterodoksyjnych, z życiem powszednim człowieka końca XX w.

Literackie
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 8308033091

Liczba stron: 334

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...