Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mężczyźni bez kobiet

Haruki Murakami

Mężczyźni bez kobiet

7.0

(2586 ocen) wspólnie z

20,09

 

Każde z opowiadań jest różne, lecz pojawia się w nich ten sam motyw: historia mężczyzny, w którego życiu nie ma kobiety. Odmienne są także powody-jedne odeszły, inne umarły albo wręcz nigdy nie pojawiły się w ich życiu. Bohaterowie należą do różnych grup wiekowych, od studentów po dojrzałych mężczyzn.

W tym zbiorze nie brakuje charakterystycznego dla autora surrealizmu, a także humoru! W kilku opowiadaniach autor odwołuje się do znanych dzieł literackich, takich jak "Wujaszek Wania" czy "Baśnie z 1001 nocy". Jedno z nich stanowi literacką zabawę, pewnego rodzaju kontynuację "Przemiany" Franza Kafki. Murakami pokazuje, co czekałoby Gregora Samsę, gdyby pewnego dnia obudził się w ciele mężczyzny, ale ze świadomością robaka...

Muza SA
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 97883287-0091-8

Liczba stron: 320

Muza SA

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Rok wydania: 2015

Haruki Murakami - relacji z premiery w Warszawie

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Janek Górski

Tematyczny strzał w 10


Książkę podrzuciła mi siostra, nie ukrywam że zrobiła to w momencie, kiedy tego potrzebowałem. Doskonale wiedziała, jakich słów potrzebuję. A że uwielbiam słowo pisane...trafiła doskonale. Echhh czym byłby świat bez kobiet...
No właśnie. W tej kwestii Haruki Murakami trafia w samo sedno. Kiedy człowiek zastanawia się "czy tylko ja tak mam?" autor śpieszy z pomocą. Wyjaśnia problem w sposób lekki, nie jest natarczywy w swoich słowach. Pokazuje życie mężczyzn bez kobiet. Niektórzy są przekonani, że samotne życie to właściwa opcja. Nie do końca. Pustka, którą odczuwamy często jest nam obca, nie znamy jej źródła...dzięki temu zbiorowi możemy łatwiej znaleźć sposób na jej wypełnienie. Cieszę się, że ta książka powstała.
Nadia T.

Pełna motywów i skojarzeń!

Moje pierwsze spotkanie z autorem, ale wiem po nim, że zobaczymy się jeszcze nie raz...słyszałam, że jego powieści są jeszcze lepsze niż opowiadania. Już nie mogę się doczekać aż je poznam. Mężczyźni bez kobiet to wyjątkowy zbiór- pojawia się w nim bardzo nietypowa tematyka i perspektywa narratora.Niektóre przemówiły do mnie bardziej, inne mniej, ale wszystkie były warte poznania. Bije z nich melancholia, ale nie brakuje im intrygującego wydźwięku. Teksty potrafią zaskoczyć motywami i skojarzeniami, mam wrażenie że to ulubiona część twórczości autora...
Ania Jodłowska

Poruszający zbiór!

Murakamiego nikomu nie trzeba przestawiać. Jego czytelnicy po jednej przeczytanej powieści zostają na dłużej. Jestem wśród nich!
To, co zaskoczylo mnie w książce "Mężczyźni bez kobiet" to podejście do tematu. U Murakamiego trudno o klasyczne historie miłosne...pojawia się jednak wyjątek. W życiu siedmiu różnych mężczyzn brakuje kobiet. Powody są diametralnie różne. Śmierć, odejście, a czasem po prostu brak. Brak trafienia na odpowiednią osobę. Nie jest to powszechny temat, ale jakże ważny! Miłosne doświadczenia często opierają się na posiadaniu miłości-kto wspomina o jej braku? Autor w świetny sposób pokazał męską psychikę, a także wrażliwość i czułość. To kluczowe elementy, które bardzo często są pomijane przez innych autorów.
Bardzo poruszający zbiór, w dodatku godny polecenia.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...