Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Miasto i powiat Gorzów Wielkopolski do 1815 roku Tom 10

Joachim Zdrenka

Miasto i powiat Gorzów Wielkopolski do 1815 roku Tom 10

69,99

 

Kolejny, siódmy zeszyt X tomu serii Corpus inscriptionum Poloniae jest owocem badań epigraficznych prowadzonych przez Pracownię Epigraficzną Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego , która w 2013 roku obchodziła dziesięciolecie istnienia. Pracownia ta jest jedyną w Polsce placówką naukową realizującą kompleksowe badania epigraficzne. Również niniejsze badania zostały umożliwione przez kolejne sfinansowanie projektu badawczego ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej do 1815 roku (t.X: wojewódzctwo lubuskie). Obecny zeszyt zawiera inskrypcje z obecnego terenu miasta i powiatu Gorzów Wielkopolski, powstałe do 1815 roku włącznie. W pracy uwzględnione zostały 334 obiekty epigraficzne z około 580 tekstami inskrypcyjnymi, zarówno zachowanymi, jak i zaginionymi, których treść zachowała się w rękopisach, na zdjęciach i w literaturze przedmiotu. Jakkolwiek najstarszy obiekt pochodzi z okresu po reformacji, tj. po 1525 roku. Przy tym należy pamiętać, że skala strat w materiale zabytkowym badanego terenu po 1945 roku jest przeogromna, sięga również co najmniej 95 procent. Stąd każdy zachowany artefakt tym bardziej zasługuje na pełne udokumntowanie i uratowanie dla przyszłych pokoleń. Zebrany tutaj materiał ma wysoka rangę dokumentacyjną. W przyszłości będą z niego korzystać nie tylko historycy, muzealnicy, historycy sztuki, heraldycy, genealodzy, ale również socjologowie, religioznawcy czy filologowie. Pełna ocena materiału epigraficznego i wyciągnięcie daleko idących wniosków będą możliwe dopiero po zakończeniu całego projektu.



fragment Wstępu

Adam Marszałek
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-778-0479-7

Liczba stron: 396

Format: 21.0x29.5cm

Cena detaliczna: 69,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...