Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Między codziennością a wielką historią

Barbara Szacka

Między codziennością a wielką historią

8.0

(4 oceny) wspólnie z

41,48

 

Autorzy opisali w tej książce nie tylko pamięć zbiorową dotyczącą wojny, ale znacznie więcej – odsłonili obraz społeczeństwa polskiego widziany przez pryzmat dzisiejszego postrzegania II wojny światowej. Powstała w ten sposób doskonała książka, nieraz mówiąca o nas więcej niż prace poświęcone czasom obecnym. Powinna to być obowiązkowa lektura dla polityków, socjologów, a także publicystów i autorów szkolnych programów nauczania historii.
prof. dr hab. Anna Landau-Czajka

Książka ta powstała na podstawie analizy materiału empirycznego będącego pokłosiem projektu badawczego „II wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego”. Jest jednak czymś zdecydowanie ambitniejszym niż typowy raport z badań. Zawarte w niej teksty przedstawiają zarówno obecny stan pamięci o wojnie, jak i przemiany tej pamięci w ostatnich dziesięcioleciach. Tak szerokie ujęcie problemu pozwala czytelnikowi na samodzielną interpretację przedstawionego materiału empirycznego i stawianie własnych pytań.
dr hab. Kaja Kaźmierska, prof. UŁ

Scholar
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3473-6

Liczba stron: 332

Format: 148x216mm

Cena detaliczna: 41,48 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...