Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Milczenie nocy

Ragnar Jonasson

Milczenie nocy

6.4

(209 ocen) wspólnie z

37,80

Noc to zła pora dla prawdy. W ciemności jej kształt może zabić...

Milczenie nocy i Milczenie lodu – na 1. i 2. miejscu wśród skandynawskich kryminałów w brytyjskim Amazonie, przed Jo Nesbo i Stiegiem Larssonem!

Milczenie lodu
islandzki debiut w 2015 roku trafia na 1. miejsce Amazonu!
Milczenie nocy
w 2016 roku powtarza ten spektakularny sukces!


"Złowieszczy.

Tak, to jest to słowo. Było coś złowieszczego w tym starym, walącym się domu. Ściany były ziemiste i posępne, szczególne teraz, w zacinającym deszczu. Tutaj jesień była raczej stanem umysłu niż porą roku. Zima przyszła szybko, zaraz po lecie, w końcu września, albo na początku października, jakby jesień zaginęła gdzieś po drodze na północ. Herjólfur, inspektor policji z Siglufjördur, nie tęsknił za nią za bardzo, przynajmniej za jesienią z Reykjaviku, w którym dorastał. Zaczął cenić lato w Siglufjördur, z oślepiająco jasnymi dniami. Zima też mu się podobała, z ogarniającą wszystko ciemnością, która owijała się wokół człowieka jak ogromny kot."


W tym opuszczonym domu inspektor Herjólfur w środku nocy został śmiertelnie postrzelony. Pojechał tam zamiast swojego podwładnego Ariego Thóra...

Wkrótce ginie następny człowiek, a w Internecie pojawiają się informację z policyjnego śledztwa. Ktoś dużo wie i jest bardzo blisko policji. Albo blisko ofiary. Trop prowadzi w świat tajemnic miejscowej elity...

Ari Thór, mimo że jego własne życie znowu jest na zakręcie, wbrew wszystkim uparcie szuka prawdy, która zaczyna się układać w okrutny obraz...


Siglufjördur - małe rybackie miasteczko na północy Islandii - jest jak pułapka. Wciśnięte w głęboki fiord, rzadko widzi słońce. Zimą przychodzi noc polarna, której mrok odbiera siły. Tu wszyscy wiedzą o sobie wszystko i milczą. Nikt nikomu nie ufa, zwłaszcza obcym, takim jak Ari Thór Arason.

Powieści z Arim Thórem to nie tylko kryminały według najlepszych wzorów skandynawskiego noir.
Ragnar Jónasson po mistrzowsku opowiada o ludziach i zbrodni, uczuciach i samotności. Jego bohater to nie klasyczny detektyw, cyniczny i znużony. To niedoszły ksiądz i filozof, niepogodzony z życiem młody policjant, który równie często musi walczyć ze zbrodnią, jak z samym sobą.

Ragnar Jónasson to islandzkie odkrycie światowej literatury kryminalnej. Pisarskiego rzemiosła uczył się, tłumacząc powieści Agathy Christie. Milczenie lodu rozpoczynające cykl Mroczna wyspa lodu ukazało się w małym, dopiero zaczynającym działalność wydawnictwie, bez reklamy i marketingu. Mimo to powieść wyniosła autora na pierwsze miejsce listy Amazonu i została nominowana do prestiżowej amerykańskiej nagrody gatunku Barry Award. Milczenie nocy, druga powieść w serii, potwierdziła jego pozycję w światowej czołówce autorów kryminałów.

Telewizyjne prawa do całego cyklu z Arim Thórem kupił brytyjski producent On The Corner, który w 2016 roku zdobył Oscara za pełnometrażowy film o Amy Winehouse.

Ragnar Jónasson mieszka w Reykjaviku z żoną i dwiema córkami. Na co dzień pracuje jako prawnik i wykładowca prawa autorskiego.

Amber
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-241-5835-5

Tytuł oryginalny: Nightblind

Liczba stron: 288

Amber

Format: 130x205mm

Cena detaliczna: 37,80 zł

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...