Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Miniatury matematyczne 68

Miniatury matematyczne 68

12,40

 

Drodzy Czytelnicy, czy chociaż raz zastanawialiście się, skąd biorą się zadania matematyczne, w tym zadania z konkursu Kangur Matematyczny?
Tak, macie rację — wymyślają je matematycy.
Ale jak zadania trafiają do konkursu?

W każdym z ponad 90 krajów należących do rodziny Kangura Matematycznego są osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu. Niektóre z tych osób układają też zadania i co roku przesyłają je (w języku angielskim) do, nazwijmy to, ogólnego banku zadań kangurowych. W tym roku różne kraje zgłosiły na konkurs 1179 propozycji zadań, w tym do Żaczka niedużo — niecałe 100 zadań, do Malucha więcej — 175 i nieco ponad 200 do Beniamina.

Raz do roku w jednym z krajów, w którym uczniowie biorą udział w konkursie Kangur, odbywa się spotkanie matematyków — organizatorów konkursu — którzy po długich dyskusjach i głosowaniach wybierają z ogólnego banku zadań te, które później otrzymujecie na konkursie.
Każdy kraj tłumaczy też zadania z języka angielskiego na własny.

Zadania, które rozwiązujecie podczas konkursu Kangur, powstały w umyśle matematyków z wielu krajów.
Wśród nich są zadania kanadyjskie i niemieckie, włoskie i pakistańskie, szwedzkie i brazylijskie, hiszpańskie, greckie, rosyjskie, meksykańskie, francuskie, litewskie . . . i również polskie.

Podczas konkursu Wy i Wasi rówieśnicy z całego świata rozwiązujecie te same (z małymi wyjątkami) zadania, każdy w swoim języku.

O czym jest ta książeczka.
Przewodnim tematem miniatury jest waga — wszak często pojawia się w zadaniach.
Pierwsze rozdziały książeczki, napisane w formie zabawnych i pouczających dialogów Kangura Matematycznego z dziećmi Frankiem i Helenką, przedstawiają zagadki logiczne i zadania dotyczące ważenia na wagach mechanicznych.
Czytelnicy znajdą też w miniaturze sporo ciekawostek dotyczących wag i ważenia oraz fotografie z muzeum wag.

W książeczce są dwa zestawy testów ułożonych na wzór konkursu Kangur, odpowiedzi do wszystkich zadań i przykładowe rozwiązania lub wskazówki do niektórych z nich.
Niech zmagania z zagadkami logicznymi i łamigłówkami matematycznymi przyniosą Czytelnikom wiele radości i satysfakcji oraz zachęcą do udziału w kolejnych edycjach Kangura i innych konkursów, czego im życzą autorka i Kangur Matematyczny.

Aksjomat Toruń
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 9788364660832

Liczba stron: 60

Cena detaliczna: 20,54 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...