Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mniejszość niemiecka na Dolnym Śląsku Studium socjologiczne

Irena Kurasz

Mniejszość niemiecka na Dolnym Śląsku Studium socjologiczne

45,00

 

Irena Kurasz
"O wielkiej wartości pracy świadczy bogaty warsztat. Autorka zapoznała się z dokumentami siedmiu stowarzyszeń na Dolnym Śląsku. Na ich podstawie zrekonstruowała historię i działalność tych organizacji. Samodzielnie przeprowadziła badania we wszystkich ośrodkach mniejszości niemieckiej na Dolnym Śląsku. W ramach interpretacji i wyjaśnień korzystała z bogatej wiedzy akademickiej, konfrontowanej z doświadczeniami praktyka, bo należy tu podnieść, że na co dzień jest pracownikiem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec i mogła obserwować badanych jako petentów niemieckiej instytucji".

Prof. Piotr Górski

"Zagadnienie rodowodu kulturowego i tożsamości narodowej mniejszości niemieckiej na
Dolnym Śląsku stanowi doniosły i mało poznany problem badawczy. Praca Ireny Kurasz pt. „Mniejszość niemiecka na Dolnym Śląsku. Studium socjologiczne” jest pierwszą w literaturze przedmiotu monografią historyczno-socjologiczną, która analizuje powyższe zagadnienie z nowej perspektywy. Mieści się ona w empirycznym nurcie badań socjologii narodu, stanowiąc interesującą próbę analizy rodowodu kulturowego i tożsamości współczesnej mniejszości niemieckiej na Dolnym Śląsku. Autorka w rzeczowy i obiektywny sposób ukazuje niezwykle złożone procesy dokonujące się w obrębie tej grupy społecznej. Praca ta stanowi interesujący wkład do badań nad mniejszością niemiecką w Polsce po 1945 r. oraz do refleksji nad przemianami społecznymi na Ziemiach Zachodnich i Północnych".

Prof. zw. dr hab. Andrzej Sakson

Nomos
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-768-8329-8

Liczba stron: 333

Format: 155x235mm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...