Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Moc truchleje

Janusz Głowacki

Moc truchleje

7.7

(3 oceny) wspólnie z

23,92

 

O książce, której z początku Janusz Głowacki nawet nie zamierzał napisać, później mówiono „najlepszy reportaż o polskim Sierpniu”. Głowacki jako świadek strajku w Stoczni Gdańskiej postanowił jednak opisać te wydarzenia – tak, jak widział je prymitywny robotnik, który – choć nieświadomie – został konfidentem policji. Bohater książki, Ufnal, to człowiek, którego życiem kierują siły, na które nie ma wpływu. Wewnętrznie jest niezwykle pogubiony, sam już nie wie, co jest dobrem, a co złem. Dopiero strajk uzmysławia mu, że w końcu trzeba się zmienić. Dorosnąć do wolności.

Wielka Litera
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-09-18

ISBN: 978-83-803-2372-8

Liczba stron: 192

Format: 13.5x20.5cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Wypowiedź autora

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Henryk

Wartościowa

Bez niepotrzebnej wyniosłości, patosu i wywyższania. Prosto, z humorem, bez owijania w bawełnę. Wydarzenia mojego pokolenia, lata mojej młodości, pamiętam jak z zapartym tchem śledziłem wszystkie informacje dotyczące strajku w Gdańsku. Bardzo wartościowa książka.
Faustyna

Prezent

Ufnal - tak nazywa się główny bohater „Moc truchleje", a to dlatego, że przez swoją ufność nieświadomie został marionetką w rękach policji. Naprawdę polecam, świetnie opisane wydarzenia sierpnia 1980 roku. Można powiedzieć, że informacje z pierwszej ręki - Głowacki w końcu w nich uczestniczył. Książkę dostałam w prezencie i muszę przyznać, że był to idealnie trafiony prezent.
Benek Jagosz

Podziw

Książka nie należy do gigantów, wszak ma tylko 200 stron. Jednak ile w tych 200 stronach zawarte zostało treści. Postać Ufnala fikcyjna, wydarzenia jednak rzeczywiste i opisane w taki sposób, że czułem się jakbym sam w nich uczestniczył. Wielki podziw dla autora!

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...