Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Moja wojna Wspomnienia ostatniego dowódcy ORP Dzik

Andrzej Kłopotowski

Moja wojna Wspomnienia ostatniego dowódcy ORP Dzik

29,90

 

Miłośników wojennych wspomnień ludzi morza cieszy niewątpliwie ukazanie się książki „Moja Wojna", napisanej przez ostatniego żyjącego dowódcę polskiego okrętu podwodnego z czasów drugiej wojny światowej. Jej poprzedniczki z tego cyklu tematycznego, a mianowicie „Torpeda w celu" kmdr Bolesława Romanowskiego /1958/, dowódcy „ORP Jastrząb" i „ORP Dzik" oraz „Marynarski Worek Wspomnień" kmdr Borysa Karnickiego /1987/, dowódcy „ORP Sokół" cieszą się niezmiennie dużą i zasłużoną poczytnością. „Moja Wojna" autorstwa kmdr. w stanie spocz. Andrzeja Kłopotowskiego, dowódcy „ORP Dzik", jest godną kontynuacją literatury tego gatunku, równie wartościową pod względem treści, jak i narracji. Wszystkie te pozycje zostały napisane przez bojowych, zasłużonych oficerów Marynarki Wojennej, którzy doświadczyli samotności dowódcy w długotrwałym dźwiganiu odpowiedzialności za okręt i życie załogi podczas wojny. Ich autorzy wywodzą się też ze wspólnego kręgu służbowego i towarzyskiego. Stąd wspomnienia te wzajemnie uzupełniają się i uwiarygodniają.
Kmdr Andrzej Kłopotowski urodził się w 1917r. O swoich kolejnych losach pisze sam, pozwolę sobie zatem uzupełnić to, o czym ze względu na swą skromność nie wspomniał. Jest Kawalerem Orderu Virtuti Militari V kl. Został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Morskim z trzema okuciami, brytyjskim Distinguish Service Cross oraz norweskim Medalem za Narwik, był kontuzjowany na Malcie podczas nalotu lotniczego.

Fundacja Historia PL
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-666-4997-2

Liczba stron: 144

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...