Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mossad porażki i sukcesy tajnych służb izraelskich

Marek Górka

Mossad porażki i sukcesy tajnych służb izraelskich

6.0

(2 oceny) wspólnie z

34,83

 

Autor podejmuje się trudnego wyzwania polegającego na przybliżeniu i usystematyzowaniu wiedzy na temat jednej z najbardziej tajemniczych i legendarnych agencji wywiadowczych na świecie. Aby jednak sprostać temu zadaniu, poszczególne rozdziały pracy stanowią odpowiedź na kilka nurtujących pytań dotyczących m.in. szczególnych warunków politycznych, w których inicjowane są działania wywiadowcze, a także typologii wydarzeń, zjawisk i procesów motywujących organizacje wywiadowcze do działań oraz wpływu wywiadu na podejmowanie decyzji politycznych.

Ważne wydaje się zasygnalizowanie czytelnikowi, że praca ta nie stawia sobie za cel pełnego opisu funkcjonowania służb izraelskich, gdyż takie zadanie – z uwagi na ograniczony dostęp do materiałów – jest niemal niemożliwe. Dlatego podjęta analiza sprowadzona jest jedynie do wybranych operacji izraelskich służb.

Następną, ważną kwestią w publikacji jest odwoływanie się do tych samych misji bądź wydarzeń, które ze względu na omawiane zagadnienia analizowane są w różnym kontekście. Operacje wywiadowcze mogą być zatem rozpatrywane zarówno pod kątem niepowodzeń operacyjnych jak i funkcjonowania cenzury wojskowej w Izraelu, która stara się ukryć lub zmanipulować tego typu informacje.

Praca jest także okazją do zabrania głosu w toczącej się dyskusji na temat tajnych operacji - niejednokrotnie wzbudzających wiele emocji i kontrowersji – podejmowanych przez państwo Izrael. Opracowanie skupia się przede wszystkim na analizie wybranych operacji wywiadu izraelskiego, które zostały zinterpretowane w kontekście sukcesów bądź porażek operacyjnych.

Difin
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-793-0774-6

Liczba stron: 235

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 48,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...