Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Myślę, więc jesteś Przekomarzanki z Bogiem

Robert Kowalski

Myślę, więc jesteś Przekomarzanki z Bogiem

20,00

 

Robert Milord Kowalski – poeta, satyryk, dziennikarz, wydawca. Pochodzi z Iławy nad jeziorem Jeziorak w Pomezanii. Mieszka w Katowicach. Myślę, więc jesteś. Przekomarzanki z Bogiem, to jego druga książka poetycka (debiutował tomem „Rachunki podróżne” w 2014 roku).

Robert Kowalski: Odkąd pamiętam, zawsze byłem kiepski w modlitwach. Klepanie paciorków szybko zamieniłem na własny monolog i wyimaginowany dialog. I w takiej oto postaci pojawiły się nowe wiersze. Nie pytam o pozwolenie ani Boga, a tym bardziej ludzi. Przekomarzam się trochę, bo taka forma daje pewien dystans. Nie dopuszcza do głosu rutyny. Mogłem pewnie inaczej, ale musiałem po swojemu, w zgodzie z sobą.
Francuski pisarz, filozof, Jean-Paul Sartre, kiedyś zwierzył się, że jako dziecko, bawiąc się w pokoju, tak silnie odczuł obecność Boga, że natychmiast go odrzucił. Ja żyję z Nim w pokoju – z Bogiem, nie Sartrem. Jako dziecko czy nastolatek lubiłem w pustej świątyni głośno mówić. Urzekał mnie zmieniony akustyką wnętrza własny głos. Dobrze, że nie wpadłem w jakąś odmianę narcyzmu…
Gdy dojrzewamy, wiemy, a przynajmniej niektórzy z nas wiedzą, że istotna nie jest siła głosu, a niesiona przez niego treść.

Śląsk
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-716-4983-7

Liczba stron: 98

Format: 15.0x21.0cm

Cena detaliczna: 20,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...