Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Na froncie dyplomacji Znaczenie konferencji sojuszniczych w latach 1943–1947

Michał Mikołajczak

Na froncie dyplomacji Znaczenie konferencji sojuszniczych w latach 1943–1947

17,14

 

Książka pt. Na froncie dyplomacji w przystępny sposób przybliża przebieg siedmiu wybranych konferencji sojuszniczych z lat trwania II wojny światowej i tuż po zakończeniu tego konfliktu. Nakreśla również znaczenie rokowań pokojowych i ich konsekwencje dla współczesnego świata, w tym dla Polski.

Skąd się wzięły współczesne granice państw europejskich? Czy alianci poważnie traktowali sprawę Polską? Dlaczego po II wojnie światowej nie mogło być mowy o powrocie Polski do granic sprzed 1939 r.? Odpowiedzi m.in. na te pytania można znaleźć w książce autorstwa Michała Mikołajczaka pt. Na froncie dyplomacji. Znaczenie konferencji sojuszniczych w latach 1943–1947.

Publikacja w przystępny sposób opisuje mechanizmy i rozstrzygnięcia polityczne, które zaważyły na losie powojennej Polski. Ułatwia też zrozumienie polityki i konfliktów we współczesnym świecie. To ważne, bo jak podkreśla prof. Tadeusz Wolsza w recenzji tej książki, wciąż pośrednio odczuwamy konsekwencje decyzji koalicji antyhitlerowskiej. Widać to szczególnie wyraźnie w kontekście aktualnych działań władz Federacji Rosyjskiej:

„[…] Świat nadal doświadcza nie tylko sowieckiego zagrożenia, ale i agresji (aktualnie Ukraina). Kreml, przyzwyczajony do bezkarności, na dodatek przy aprobacie mocarstw zachodnich, wcześniej przez dziesiątki lat sowietyzował Europę Środkowo-Wschodnią – obszar, który otrzymał w prezencie po zakończeniu II wojny światowej”.

Książka skierowana jest przede wszystkim do młodszych czytelników, którzy dopiero poznają historię Polski i Europy XX w. Publikację wyróżnia klarowny język i czytelna konstrukcja. Zasadnicza część składa się z siedmiu ilustrowanych rozdziałów, które opisują wybrane konferencje pokojowe aliantów; każdy z nich jest poprzedzony infografiką w postaci mapy. Całość rozpoczyna obszerny wstęp, a wartościowym uzupełnieniem głównej treści jest słowniczek ważniejszych pojęć.

Muzeum II Wojny Światowej
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-659-5744-3

Liczba stron: 72

Muzeum II Wojny Światowej

Format: 21.0x21.0cm

Cena detaliczna: 25,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...