Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Na Zachodnim Brzegu bez zmian

Konrad Pędziwiatr

Na Zachodnim Brzegu bez zmian

5.9

(8 ocen) wspólnie z

20,20

 

Zdanie „Na zachodzie bez zmian” było typowym niemieckim komunikatem z frontu zachodniego, podczas I wojny światowej, kiedy pozornie nic się nie działo, a jednocześnie każdego dnia wojna przynosiła swe krwawe żniwo w postaci kolejnych zabitych i rannych. Sto lat później na Zachodnim Brzegu Jordanu jest również bez zmian i choć nie ma tu jasno określonych frontów i okopów, z których strzelają do siebie nawzajem żołnierze wrogich armii, to konflikt tli się nieustannie, a całej sytuacji beznadziei dodaje jeszcze fakt braku jasnej perspektywy jego zakończenia.


Tak jak 100 lat temu w Europie Zachodniej, śmierć i przemoc zdecydowanie tu spowszedniały, ale przez to wcale nie stały się mniej dotkliwe, szczególnie dla palestyńskiej ludności okupowanej. Książka w przejmujący sposób w tekstach naukowych i publicystycznych ukazuje wielowymiarowość i dynamikę konfliktu izraelsko palestyńskiego oraz jego wpływ na ludności cywilną. Podobnie jak przed laty powieść Remarque’a ma w swym zamierzeniu być głosem sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i przemocy nawet tlącego się konfliktu oraz głosem nadziei na pokojowe rozwiązanie kwestii spornych. „Na Zachodnim Brzegu bez zmian” jest pozycją wyjątkową na krajowym rynku wydawniczym, gdyż jest owocem nie tylko analizy materiałów źródłowych, ale również 10-letniej czynnej obserwacji życia na terenach palestyńskich i izraelskich przez jej autorów. Ze względu na swój zróżnicowany charakter naukowo-publicystyczny adresowana jest nie tylko do tych, którzy interesują się tym regionem, ale do wszystkich którzy zdają sobie sprawę z tego, że brak pokoju pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami rzutuje na poważne napięcia w innych częściach globu.

Książka i Prasa
Oprawa miękka

Liczba stron: 370

Książka i Prasa

Format: 125x192mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...