Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Narajana Guru Dzieła wybrane

Hanna Urbańska

Narajana Guru Dzieła wybrane

29,44

 

Narajana Guru (Naraya?a Guru, 1855/56-1928) to wielka postać w nowej historii południowoindyjskiego stanu Kerala, otaczana szacunkiem także w całych Indiach. Uznawany jeszcze za życia za świętego, był myślicielem, mistykiem, przywódcą duchowym i działaczem społecznym. Oddany głęboko praktykom religijnym był jednocześnie gorącym orędownikiem sprawiedliwości społecznej, niestrudzenie walczącym z nierównościami i dyskryminującymi podziałami kastowymi, które krępowały życie niż- szych warstw społecznych w Kerali. Narajana Guru skomponował liczne utwory o treści religijno-filozoficznej w rodzimym języku malajalam, w sanskrycie, a także w języku tamilskim. Niniejszy wybór dzieł w przekładzie na język polski należy powitać z uznaniem. Nie jest to standardowy tom przekładów literatury obcojęzycznej, lecz raczej oryginalne studium twórczości wybitnej postaci Indii współczesnych, która odegrała znaczącą rolę na wielu polach. Książka dr Hanny Urbańskiej wzbogaca w istotny sposób polską literaturę orientalistyczną, scil. indologiczną, a jest to pierwsze w języku polskim opracowanie twórczości Narajany Guru. Z recenzji Prof. M. Mejora Dr Hanna Urbańska – adiunkt w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w literaturze sanskryckiej oraz malajalam, szczególnym zainteresowaniem darząc twórczość keralskiego mistyka – Narajany Guru, będącego kontynuatorem literackiej spuścizny tamilskich Siddhów. Niniejsza książka jest owocem wieloletniego pobytu i badań prowadzonych przez autorkę w Indiach.

DiG
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-286-0165-9

Tytuł oryginalny: NARAJANA GURU DZIEŁA WYBRANE

Liczba stron: 132

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...