Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Narodziny systemu władzy Polska 1943–1948

Krystyna Kersten

Narodziny systemu władzy Polska 1943–1948

50,00

 

Krystyna Kersten (1931–2008), historyk dziejów najnowszych, związana przez całe życie zawodowe z Instytutem Historii PAN, dla kilku pokoleń historyków PRL jest bardzo ważnym nauczycielem i niedościgłym wzorem naukowca. Sens słowa „autorytet” jest dziś podważany i ośmieszany. Nie ma jednak społeczeństwa bez autorytetów. Szczególnie w nauce są nieodzowne. Krystyna Kersten budowała swój autorytet przez lata. Skromna i bezpośrednia, oddziaływała swoją mądrością. Skupiło się wokół niej wielu młodych.

W "Narodzinach systemu władzy" autorka ukazała tworzenie się systemu rządów komunistycznych, mechanizmy zależności od ZSRR, postawę Zachodu wobec Polski, dylematy polityków. Jest to nadal najważniejsza monografia na ten temat. Była to też propozycja metodologiczna, jak pisać dzieje. Kerstenowa zachowywała dystans wobec wszystkich stron konfliktu, zauważała podzielone racje, unikała osądów. Była chłodnym analitykiem, choć jej sympatie były oczywiste: po stronie walczących o wolność, ale z uwzględnieniem realiów wielkiej polityki.

SPIS TREŚCI

Krystyna Kersten (Andrzej Friszke)
Wprowadzenie (Andrzej Friszke)
Nota edytorska

Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948
Od autorki
Po pięciu latach
Część pierwsza. Ustanawianie władzy
Rozdział pierwszy. Rok 1943 – rok przełomu
Rozdział drugi. W zawieszeniu
Rozdział trzeci. Fakty dokonane
Rozdział czwarty. W kręgu Jałty
Część druga. Utrwalanie władzy
Rozdział piąty. Społeczeństwo
Rozdział szósty. Referendum
Rozdział siódmy. Wybory
Część trzecia. Budowa systemu
Rozdział ósmy. Ofensywa w polskim tempie
Rozdział dziewiąty. Przyspieszenie
Zakończenie
Wykaz skrótów
Bibliografia
Indeks nazwisk

Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-11-22

ISBN: 978-83-659-7244-6

Liczba stron: 656

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...