Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Naukowy charakter pracy archiwisty „Symposia Archivistica”  Tom 8

Naukowy charakter pracy archiwisty „Symposia Archivistica” Tom 8

23,27

 

"Zebrane w książce teksty to rezultat sympozjum zorganizowanego w dniach 17–18 października 2022 r. W artykułach, opracowanych na podstawie wygłoszonych referatów, omówiono zagadnienia związane z naukowym charakterem pracy archiwisty.
Autorzy przyjrzeli się między innymi działalności pruskich archiwistów. W opracowaniu dotyczącym Georga Adalberta von Mülverstedta, twórcy kolekcji „Adelsarchiv”, omówiono przemiany ustrojowe oraz na ich tle procesy archiwotwórcze, które doprowadziły do powstania nawarstwień materiałów zarchiwizowanych w Archiwum Państwowym w Królewcu. Z kolei w tekście przywołującym Maxa Bära, jednego z wybitniejszych pruskich historyków i archiwistów przełomu XIX i XX w., który do historii przeszedł jako twórca tzw. Bär’sches Prinzip, przedstawiono zakres i formę działań archiwistów Królewskiego Archiwum Państwowego w Gdańsku w latach 1903–1907 w dziedzinie opracowania zasobu.
W publikacjach dotyczących działalności podejmowanej we współczesnej sieci archiwów IPN poruszono takie zagadnienia, jak zanik w archiwach jednej z najważniejszych funkcji, jaką jest działalność naukowa, oraz kształtowanie podstaw naukowej pracy archiwistów IPN w zakresie opracowania zasobu. Dokonano krytycznego przeglądu publikacji poruszających problematykę kancelarii i akt wytworzonych przez aktotwórców, których dokumentacja przechowywana jest obecnie w zasobie Archiwum IPN. Omówiono również funkcje archiwów (administracyjną i naukową), przybliżono strukturę organizacyjną IPN oraz przedstawiono dzieje pionu archiwalnego IPN od początku jego działalności.
W artykułach o charakterze ogólnym, stanowiących klamrę dla pozostałych publikacji, wskazano na wyraźny regres w zakresie pracy naukowej w archiwach państwowych, oraz na rozwiązania, które mogą tę sytuację zmienić. Nakreślono także perspektywy i możliwości dalszych prac badawczych realizowanych w ramach zespołu naukowego „Symposia Archivistica”."

IPN
Oprawa miękka

ISBN: 9788383760025

Liczba stron: 168

Format: 17.6x25.0cm

Cena detaliczna: 40,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...